Teplota tela a horúčka: dôležitý ukazovateľ nášho zdravia

Vytvorené 22. februára 2022
Teplota_tela_a_horucka_clanok_Celimed_Zdraviedoma2

Telesná teplota je jednou zo základných informácií o našom zdraví.

Bližší pohľad dovnútra

Výraz ,,telesná teplota“ normálne vyjadruje teplotu vo vnútri tela. Od udržiavania telesnej teploty závisí stabilná činnosť vitálnych funkcií vrátane mozgu, vnútorných orgánov a hlavných ciev. Dotykom rôznych častí tela zistíme, že niektoré sú teplé a iné studené. Výsledky merania na týchto miestach môžu ovplyvniť sliny, ochlpenie, vlhkosť a pokožka. Jedenie, kúpanie, cvičenie, dokonca plač môžu ovplyvniť teplotu. 

,,Normálna teplota“ je obyčajne okolo 37 °C. Avšak normálna teplota nie je u každého rovnaká. Teplota sa môže líšiť s vekom a dokonca aj počas dňa. Obyčajne je ráno najnižšia, najvyššia poobede a trochu nižšia pred spaním. Aby bolo možné zodpovedne určiť, či niekto z vašej rodiny má horúčku alebo nie, je dôležité vedieť ich normálnu teplotu, keď sú zdraví. 

Horúčka je jedným z obranných mechanizmov tela. Keď sa baktérie alebo vírusy dostanú do vášho tela a spôsobia nejakú disfunkciu, telo sa bráni a váš imunitný systém sa aktivuje. Keď sa toto stane, centrálny nervový systém v mozgu umožní zvýšenie teploty generovanej vo vnútri tela. Táto zvýšená teplota zvyšuje metabolizmus a zabraňuje rozširovaniu choroboplodných zárodkov.

Smart teplomer OMRON Eco Temp Intelli IT s prenosom údajov do mobilnej aplikácie OMRON Connect

Často kladené otázky o meraní telesnej teploty

Prečo merať telesnú teplotu?

Z medicínskeho hľadiska je veľmi dôležité merať telesnú teplotu. Dôvodom je, že mnoho chorôb je sprevádzaných charakteristickými zmenami telesnej teploty. Aj priebeh niektorých chorôb môžeme monitorovať meraním telesnej teploty a efektivita liečby vyhodnotená lekárom. Horúčka je reakciou na špecifické podnety choroby, kde rôzna hodnota kontrolného centra teploty napomáha telu sa brániť proti postupu choroby.  Horúčka je najbežnejšou formou chorobného (závislého od choroby) zvýšenia telesnej teploty.

meranie telesnej teploty
Zdroj: Canva.com

Čo je dôležité pri meraní teploty?

Pravdou je, že nameraná hodnota telesnej teploty vždy závisí od miesta merania teploty. Preto napriek všeobecnému názoru jednoducho neexistuje ,,normálna teplota“. Okrem toho, telesná teplota zdravého človeka je odlišná podľa aktivity a v rôznych častiach dňa. Pri rektálnom meraní teploty je typický fyziologický rozdiel 0,5 °C medzi vyššími večernými teplotami. 

Telesná teplota sa typicky zvýši po fyzickej aktivite. Orientačne povedané, aktivita vytvorí rozdiel medzi vnútornou teplotou a povrchom. Povrchová teplota meriame na povrchu kože a nameraná hodnota sa mieša sa s vnútornou telesnou teplotou a teplotou okolia. Vnútorná teplota meriame vložením teplomera do telesných dutín, ktorý zistí teplotu tkaniva sliznice.

Správne meranie infračerveným bezdotykovým teplomerom OMRON GentleTemp 720

Kde sa má merať teplota?

Rektálne

Najspoľahlivejšie meranie vnútornej teploty získame vložením teplomera do konečníka (rektálne meranie). Toto meranie je presné a má malý rozptyl výsledkov. Normálny rozsah teplôt je približne: 36,2 °C – 37,7 °C.

Orálne

Orálne meranie môžeme vykonať ako lícne meranie (pri líci) alebo ako pod jazykové meranie (pod jazykom). Výsledky oboch meraní sú voči výsledkom rektálneho merania nižšie približne o 0,3°C – 0,8°C, pričom podjazykové meranie je vhodnejšie ako lícne meranie.

Podpazušie

Klinické meranie povrchovej telesnej teploty sa v praxi meria v podpazuší (podpažné meranie) alebo v slabine. V oboch prípadoch je príslušná končatina pritlačená k telu, čím sa zamedzí ovplyvňovaniu merania okolitou teplotou. Takého meranie je úspešné len v obmedzených prípadoch a jeho nevýhodou je dlhý čas merania. U dospelých je hodnota podpazušného merania voči rektálnemu meraniu nižšia približne o 0,5 °C až 1,5 °C. U detí sú tieto rozdiely v porovnaní s rektálnym meraním omnoho menšie.

meranie teploty pod pazuchou
Zdroj: Canva.com

Aké presné je meranie telesnej teploty?

V zásade potrebujeme určiť rozdiel medzi technickou presnosťou samotného teplomera a klinickej presnosti miesta merania teploty. Kaliber je stanovený pri ideálnych podmienkach, aby sa zabezpečila kvalita nástroja berúc ohľad na technické normy. Teplomery s presnosťou +/- 0,1 °C považujeme za prvotriedne teplomery. Užívateľ si už nemusí popliesť technickú presnosť s presnosťou použitia. 

Uvedené rozdiely telesných teplôt závisia od miesta a času merania. Spôsobujú ich fyziologické príčiny a nie nesprávna funkcia teplomera. Správnym aplikovaním teplomera sa môže jeho presnosť významne zvýšiť (postupujte podľa návodu na použitie).