Poznáme skratku k úľave od bolesti chrbtice

Vytvorené 13. decembra 2022

Všetci hovoria, že Vianoce sú o stíšení a pohode. Už menej o tom, čo im predchádza. Keďže sa blíži aj koniec roku, takmer každá firma uzatvára rok a ak sa sústredíte na vianočný trh a chcete čo najviac predať, idete z jednej stresovej situácie do druhej. Do toho máte ešte domáci zoznam úloh, ktoré je potrebné do Vianoc stihnúť a darčeky sa tiež nekúpia samé.

Tlaky vonkajšieho prostredia a povinnosti sa vám tak dostávajú pod kožu a telo začína posielať signály preťaženia.

Bolí vás chrbtica?

Častejšie vás bolí hlava a keďže nemáte teraz pri sedavom zamestnaní čas na pravidelné prechádzky, aby ste si ponaťahovali kosti, už aj tak namáhaná chrbtica, dostáva zabrať. A nepáči sa jej to. Zdrojom bolesti pritom môže byť ktorákoľvek časť chrbtice. Pri samotnom sedavom zamestnaní trpí v podstate celé telo a zároveň chrbtica „strieľa“ svoje preťaženie do iných orgánov.

Ak sa hlási krčná chrbtica, pociťujeme bolesť v oblasti temena hlavy, krku a šije. Môže prísť náhle a nečakane. Stačí nesprávna poloha počas spánku, dlhý čas za volantom, ofúknutie a samozrejme sedavé zamestnanie. „Niekedy môže oblasť krčnej chrbtice spôsobovať aj bolesti hlavy, migrenózne stavy, hučanie v ušiach a tiež vystreľovanie bolesti do hornej končatiny (poškodená medzistavcová platnička).“ hovorí fyzioterapeut Mgr. Martin Skladan, z Fyzio Skladan.

Pichanie na hrudníku, „predinfarkový stav“, tlak na hrudi, bolesť medzi lopatkami? Poznáte to? Tak to vo väčšine prípadov volá o pomoc hrudná chrbtica. Často sa bolesť v hrudnej chrbtici objavuje u manuálne pracujúcich ľudí, mamičiek po pôrode a samozrejme u ľudí pracujúcich za počítačom. Podľa slov M. Skladana v tomto prípade nedochádza k poškodeniu medzistavcových platničiek.

Drieková chrbtica sa ozýva cez bolesť v oblasti krížov, bedrového kĺbu, sedacieho svalu a tiež bolesť vystreľujúcu do dolnej končatiny (poškodená medzistavcová platnička). Je charakteristická pre ľudí, ktorí zdvíhajú ťažké predmety, ženy v pokročilom štádiu tehotenstva, mamičky, ktoré sa stále zohýbajú a berú deti na ruky a tiež pre športovcov.

Poznáme rýchle riešenie proti bolesti chrbtice

Čo robiť? Dlhodobé užívanie liekov proti bolesti nie je pre organizmus práve ideálna voľba. Existuje ešte jedno riešenie. Je efektívne a predstavuje tú povestnú skratku, ktorú ľudia tak často hľadajú. Je ňou fyzioterapeutická liečba pomocou elektronickej stimulácie cez kožu.

Princíp potláčania bolesti a uvoľňovania bolesti tela pomocou elektrických impulzov, využívali už ľudia v stredoveku. Poznali vlastnosti niektorých druhov rýb, ako úhor alebo raja, ktorých telo dokáže generovať nízkofrekvenčné elektrické vlny vhodné na liečebné účely. Metódu tlmenia bolesti pomocou elektrických impulzov a úľavu od boľavej chrbtice, ramien, kĺbov, či lýtok, vám v modernej forme prinášajú prístroje TENS.

Ako to funguje?

Prístroje TENS OMRON na tlmenie bolesti používajú bipolárnu stimuláciu nervov striedavým elektrickým prúdom. Výsledkom pôsobenia prúdu je stimulácia svalu, ktorá zvyšuje prekrvenie postihnutého miesta. Rovnako dôležitý je aj analgetický (protibolestivý) efekt. Významný je aj reflexný účinok prejavujúci sa prekrvením, znížením bolesti, ako aj zmenou napätia tkanív a zlepšenie funkcie orgánov. Bez cvičenia a nutnosti užívať lieky vás zbaví nepríjemných svalovo-nervových bolestí prístroj  TENS stimulátor OMRON E3 Intense

Ako sa používa?

Pomocou vankúšikov nalepených okolo problematických častí tela vám pomôže pri problémoch s chrbtom alebo kĺbmi, ale blahodárnu úľavu prinesie aj stuhnutým svalom, boľavým a unaveným nohám alebo stuhnutým ramenám. TENS Stimulátor OMRON E3 Intense kombinuje viacero masážnych programov s tepelnou terapiou, sami si tak môžete zvoliť program podľa toho, aká bolesť vás trápi. Prístroj môžete použiť kedykoľvek v pohodlí domova, avšak len 30 minút denne, aby nedošlo k preťaženiu svalstva.

Darujte úľavu od bolesti chrbtice

V prípade, že bolesti neustupujú, nenechajte ich zájsť do akútneho stavu až do chronického ochorenia. Navštívte fyzioterapeuta a poraďte sa s ním o ďalšom postupe. O tom, ako vám môže pomôcť fyzioterapeut a ako môžete spojiť jeho služby s prístrojmi TENS, si povieme nabudúce. Teraz využite skratku a objednajte si TENS. A ak máte doma mamičku s malým dieťaťom, kúpte jeden aj jej. Praktickému  darčeku, ktorý jej uľaví od bolestí spôsobených neustálym skláňaním sa k dieťatku , sa určite poteší.