Radosť z pohybu bez bolesti? Pozor na priveľkú záťaž

Vytvorené 11. apríla 2022
úľava od bolesti pri pohybe

Po dlhej zime, ktorú sme trávili skôr doma, nás teplejšie počasie láka tráviť viac času vonku. Či už je to návrat k obľúbeným športovým aktivitám, alebo práca v záhradke, vrhnúť sa strmhlav do pohybu môže spôsobiť viac bolesti ako úžitku. 

V prípade, že to pri nárazovom pohybe predsa len preženiete so záťažou a dostaví sa bolesť, existuje riešenie. Pomôže vám domáci TENS stimulátor. 

Keď záhradkárčenie bolí

Zatiaľ čo pre niektorých ľudí je práca v záhrade každoročnou povinnosťou, záhradkárčenie sa stalo populárnou formou trávenia voľného času počas nútenej izolácie aj pre tých, ktorí sa mu dovtedy vyhýbali. 

Mnohých zaskočilo, keď zistili, že to nie je prechádzka ružovou záhradou. Len si zoberte, koľkokrát sa zohnete už len pri príprave záhrady a dvíhaní ťažších predmetov. Okopávanie v predklone tiež nie je pre vašu chrbticu príjemné. Pri sadení čupíte a chrbtica je opäť zohnutá a tuhne, čo môže pri prudkom postavení sa skončiť seknutím v krížoch. Navyše trpia aj kolená a ozývajú sa kĺby.

záhradkarčenie bolesť
Zdroj: Canva.com

Veľké nasadenie prináša aj zranenia

Ak ste práve teraz zadali do vyhľadávača bicykle alebo korčule, prípadne ste sa rozhodli behať, je tu pár vecí, ktoré by ste mali vedieť. Telo, ktoré je zvyknuté na sedenie, môže dostať pri dlhšom športovom „zábere“ šok. Výsledkom sú boľavé kĺby, svaly, kríže, chrbát a často aj svalová horúčka. A možno aj demotivácia. 

„Nárazové pohybové aktivity majú okrem všeobecných úskalí aj niekoľko takých, ktoré nie sú až tak známe a môžu byť mnohokrát nebezpečnejšie,“ hovorí Ľuboš Gsch, špecialista na tvarovanie postavy a certifikovaný tréner. „Vplyvom nepravidelného „pohybu“ a veľkého nasadenia dochádza k zraneniam. Tieto majú často formu natiahnutia svalu, či jeho natrhnutia. Okrem výraznej svalovice a únavy je z môjho pohľadu zranenie väčšia hrozba.“

Tréner preto odporúča napríklad pred bicyklovou túrou zobrať do úvahy vlastnú kondíciu a trénovanosť. „Okrem všeobecného nastavenia je potrebné prihliadať aj na určité možnosti oddychu počas aktivity a následnú regeneráciu. Tréning alebo aktivita môže byť neprimeraná, o dôsledkoch však vieme značne rozhodnúť aj tým, ako sa pripravíme na ďalšiu regeneráciu počas tréningu. Táto príprava sa začína už prerušením aktivity a doplnením vhodných živín,“ dodáva Ľ. Gsch.

šport bolesť
Zdroj: Canva.com

Kondička sa buduje postupne

Záhradkárčenie a športovanie majú veľa spoločného. Ak celú zimu chrbticu neohýbate, napríklad pomocou naťahovacích cvikov, nemali by ste sa hneď vrhnúť na rýchle zveľaďovanie vašej záhrady. Snaha urobiť veľa práce naraz a zabúdanie na regeneráciu môže pohybový aparát preťažiť, a namiesto radosti z dobre odvedenej práce skončíte s bolesťami chrbta a kĺbov. V horšom prípade si privodíte úraz.

Ani pri športovaní nemôžete ihneď zabehnúť maratón. Ak nemáte prispôsobený tréning, pri ktorom postupne pridávate na intenzite a budujete si kondíciu, vaše telo vám to spočíta. 

Bolesťou. 

Zdroj: Canva.com

Ak si predsa len preťažíte svaly, kĺby a bolí vás celý chrbát, existuje pomoc. Domáca technológia pre fyzioterapeutickú liečbu.  

Úľava od bolesti s terapiou TENS 

TENS je vyspelá technológia pre fyzioterapeutickú liečbu. Je to nemedikamentózna metóda určená na liečenie bolestivých stavov. Pomáha odstraňovať chronické a akútne bolesti chrbta, končatiny a kĺby, pri liečbe porúch prekrvenia, spevnenia a posilnenia ochabnutého svalstva. 

Efekt, ktorý zmierňuje bolesť, sa dosahuje zamedzením šírenia bolesti v nervových vláknach, lokálnym prekrvením a podporou vylučovania telesných endorfínov. Tie zmierňujú pocit bolesti pôsobením na centrálny nervový systém. 

TENS terapiu a teplo využíva aj prístroj na tíšenie bolesti OMRON HeatTens. Je určený na zníženie a zmiernenie bolesti svalov a kĺbov, stuhnutosti a zníženie bolesti chrbta, rúk, nôh a ramien pomocou tepla a elektrickej stimulácie nervov cez pokožku (TENS) v blízkosti miesta bolesti. 

Pomocou vankúšikov nalepených okolo bolestivých častí tela vám prinesie úľavu pri problémoch s chrbtom, kĺbmi, stuhnutými svalmi, boľavými a unavenými nohami alebo stuhnutými ramenami

OMRON HeatTens kombinuje viacero masážnych programov s tepelnou terapiou, sami si tak môžete zvoliť program podľa toho, aká bolesť vás trápi. Počas terapie sa využíva prúd so silou miliampérov. Intenzitu si môžete prispôsobiť podľa vlastných pocitov. 
K dispozícii je aj niekoľko alternatívnych modelov s nižšou výbavou funkcií.