Hypertenzia a horúčavy: ako zvládnuť letné dni

Vytvorené 28. januára 2022

Aj zdravý organizmus má často čo robiť, aby sa v lete vysporiadal s vysokými teplotami. Ako zvládnuť leto a zvládnuť horúčavy s vysokým tlakom?

Dajte si pozor na klimatizáciu a zmeny teplôt

Ak máte vysoký krvný tlak, máme pre vás dobrú správu. V lete sa budete cítiť lepšie. Dôvodom je, že vďaka teplu sa vám rozšíria krvné cievy. Počas horúcich letných dní sa váš organizmus snaží znížiť svoju vnútornú teplotu, čo spôsobí pokles krvného tlaku.

Výsledkom je, že väčšina hypertonikov, teda ľudí s vysokým krvným tlakom, v lete cíti lepšie. Neznamená to však, že by ste mali prerušiť, alebo zanedbávať liečbu. Inak hrozí zvýšené srdcovo-cievne riziko a s tým spojené riziko infarktu a mozgovej príhody.  

klimatizácia leto a vysoký krvný tlak
Zdroj: Canva.com

Na čo by si ľudia s vysokým krvným tlakom mali dávať v lete pozor?

„Pre ľudí s vysokým krvným tlakom môžu byť vysoké teploty v lete naozaj nebezpečné. Rýchle zmeny teplôt, ľadovo klimatizované miestnosti a nadmerne vyhriate autá im môžu spôsobiť kolaps. Preto, ak chcete leto prežiť bez problémov, mali by ste dodržiavať niekoľko zásad hypertonika. Platí to najmä pre pacientov nad 65 rokov a ľudí, ktorí majú aj iné pridružené ochorenia. Všetkých pacientov dôrazne upozorňujem na to, aby užívali lieky podľa odporúčaní lekára. Môže sa však stať, že predtým dlhodobo stabilizovaný alebo aj mierne zvýšený krvný tlak v letných mesiacoch poklesne a môže viesť aj k pocitom neistoty, resp. k závratom. Takéto prípady bývajú častejšie u starších osôb, ktoré nemajú pocit smädu a väčšinou nedodržiavajú adekvátny pitný režim. Pokiaľ dôjde k opakovanému nameraniu nízkych hodnôt tlaku krvi, treba konzultovať s lekárom, či netreba znížiť pôvodnú dávku antihypertenzív, najmä ranných dávok. Určite by ste nemali prerušiť liečbu, pretože liečba vysokého krvného tlaku je dlhodobá, väčšinou celoživotná,“ upozorňuje kardiológ doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc.

Každá náhla zmena počasia, či už teploty, vlhkosti, alebo atmosférického tlaku, má vplyv na ľudské zdravie. Ak máte problémy s tlakom, tieto zmeny môžete pociťovať ešte intenzívnejšie. „Náš tlak je výsledkom rozdielu medzi tlakom v našich tepnách a v atmosfére. Ak poklesne atmosférický tlak, klesne aj váš tlak krvi. Naopak, prudké ochladenie cievy zúži a tlak budete mať vyšší,“ dopĺňa docent Kamenský.

Nízke teploty či náhle zmeny teplôt môžu byť pre ľudí s vysokým krvným tlakom rovnako nebezpečné ako tie vysoké. „Hodnoty krvného tlaku sa menia z minúty na minútu. Tlak, ktorý vám nameria tlakomer, hovorí o tom, aký tlak máte momentálne. Neznamená to ale, že rovnaký tlak budete mať o 5 minút, o hodinu, ráno, či večer. Preto je dôležité, aby si ľudia, ktorí majú s tlakom akýkoľvek problém, merali tlak pravidelne. Ideálne v týždeň za sebou, niekoľkokrát denne, za približne rovnakých podmienok,“ informuje Šimon Peter zo spoločnosti Celimed s.r.o., zastúpenie OMRON pre Slovensko.

7 tipov pre hypertonikov, ako prežiť leto bez ujmy na zdraví

  1. Pravidelne si merajte krvný tlak, aj keď sa cítite dobre (výkyvy teplôt môžu pre vás znamenať výkyvy tlaku).
  2. Nenastavujte si klimatizáciu na príliš nízku teplotu. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by mal byť maximálne 5 °C, inak môžete utrpieť teplotný šok a skolabovať.
  3. Ak viete, že vchádzate do priestoru, kde je veľký teplotný rozdiel, doprajte si čas na aklimatizáciu. Sadnite si, oddýchnite si, napite sa vody.
  4. Pravidelne užívajte lieky a nemeňte ich dávkovanie bez konzultácie s lekárom. Nezabudnite mať doma rezervu liekov pre prípad dovolenky lekára.
  5. Ak idete na dovolenku, nezabudnite si zobrať so sebou tlakomer. Stres, zmena prostredia a teplôt ovplyvňujú hodnoty krvného tlaku a aj keď ste mali krvný tlak zastabilizovaný, môže sa zmeniť.
  6. NIKDY neskáčte do akejkoľvek vody. Studená voda a náhla zmena teploty môže privodiť infarkt.
  7. Opatrne s alkoholom. Nadmerné pitie alkoholu zvyšuje krvný tlak a môže zvýšiť riziko srdcovo-cievnych príhod. Naopak, nezabúdajte na pravidelnú hydratáciu a pite dostatok tekutín.
horúčavy a vysoký krvný tlak
Zdroj: Canva.com

Mať svoj krvný tlak pod kontrolou je naozaj dôležité. Neliečený vysoký krvný môže mať za následok vážne zdravotné problémy, nezriedka aj s tragickým koncom.

Hypertenzia je zodpovedná za 54 % prípadov cievnej mozgovej príhody a 47 % srdcových infarktov. Napriek všetkým informáciám si ľudia stále myslia, že vysoký krvný tlak sa ich netýka a ide o problém ľudí vo vyššom veku. Pritom artériovou hypertenziou trpí na Slovensku až 35 % dospelých medzi 25. až 64. rokom.

Mať doma tlakomer sa oplatí

Správne si zmerať tlak je jednoduché v prípade, ak máte moderný tlakomer, ktorý všetko podstatné zvládne sám. Vy sa nemusíte o nič starať, len zabezpečiť pravidelné meranie po niekoľkominútovom sedení v pokoji. Ideálne je, ak si tlak meriate pravidelne, nielen večer, ale aj ráno, aby ste dokázali odhaliť aj nebezpečnú rannú hypertenziu. Krvný tlak by ste si nemali merať len doma, ale napríklad aj v práci, aby ste zaznamenali prípadné kolísanie počas dňa. Ak vám už lekár diagnostikoval vysoký krvný tlak, svoj tlakomer by ste si mali brať so sebou aj na dovolenku.

tlakomer meranie krvného tlaku
Zdroj: Canva.com

Výhodou vlastného tlakomeru môže byť aj možnosť zaznamenávať si svoje namerané hodnoty tlaku do mobilnej aplikácie, čo umožňujú niektoré novšie modely tlakomerov. Takto dokážete odhaliť prípadné nepriaznivé tendencie vo vašom organizme – zvyšovanie či kolísanie tlaku, rannú hypertenziu, arytmie a podobne.

Čo môžete pre svoje zdravie urobiť vy? Poznať hodnoty svojho krvného tlaku.