Ako si správne merať krvný tlak doma

Vytvorené 24. januára 2022

Rozhodli ste sa sledovať svoj krvný tlak? Odporúča vám lekár merať si krvný tlak aj doma?

Prinášame vám zopár praktických tipov, ako na domáce meranie krvného tlaku tak, aby namerané hodnoty boli presné a spoľahlivé.

Kvalitný tlakomer

Áno, v tlakomeroch pre domáce meranie krvného tlaku je veľký rozdiel a bez kvalitného tlakomeru sa k spoľahlivým výsledkom nedostanete.

V minulosti sa často používali na meranie krvného tlaku ortuťové tlakomery s fonendoskopom. Meranie však bolo v domácich podmienkach veľmi zložité a záležalo aj na skúsenostiach a sluchu merajúceho aké hodnoty krvného tlaku „počul“. Dobrou správou je, že dnes sa už na meranie krvného tlaku používajú moderné digitálne tlakomery, vďaka ktorým je meranie jednoduché a spoľahlivé. Tak jednoduché, že si každý zvládne odmerať krvný tlak doma sám, bez nutnosti asistencie inej osoby. Väčšinou stačí nasadiť manžetu, stlačiť jedno tlačidlo a meranie tlaku prebehne automaticky. Spolu s krvným tlakom merajú digitálne tlakomery aj pulz (srdcovú frekvenciu).

Ak sa obzeráte po kúpe nového tlakomeru, na trhu nájdete viacero značiek a typov tlakomerov. Nakoľko sa jedná o zdravotnícky prístroj a potrebujete, aby namerané údaje boli naozaj presné a spoľahlivé, stavte na kvalitný tlakomer. Celosvetovo najpredávanejšou značkou tlakomerov pre domáce aj lekárske použitie sú tlakomery OMRON. Ide o japonského výrobcu zdravotníckej techniky, ktorý sa už viac ako 40 rokov špecializuje práve na výrobu najmä digitálnych tlakomerov. OMRON ponúka širokú radu digitálnych tlakomerov pre domáce použitie v cenách od 40 do 90 eur. Presnosť ich tlakomerov je klinicky overovaná a dlhodobo patria medzi najodporúčanejšiu značku tlakomerov lekármi aj lekárnikmi.

Ak sa bavíme o presnosti, kvalitné digitálne tlakomery by mali mať presnosť klinicky overenú a nemali by mať väčšie odchýlky ako +-3 stupne mmHg.

S výberom konkrétneho typu digitálneho tlakomeru vám určite radi poradia v lekárni či zdravotníckych potrebách, alebo v špecializovaných internetových obchodoch.

Meranie krvného tlaku doma

Takže kvalitný tlakomer už máte doma a teraz si povieme, ako merať krvný tlak tak, aby boli namerané výsledky naozaj presné a spoľahlivé.

Zásady pre správne meranie krvného tlaku:

  • Pravidelné meranie – tlak by ste si mali merať pravidelne v rovnaký čas, ideálne ráno po zobudení a večer. Spočiatku je ideálne merať si krvný tlak každý deň, neskôr stačí kontrola 1 až 2-krát týždenne. Ak s krvným tlakom problémy nemáte, odporúča sa preventívne meranie 1 až 2-krát ročne, vždy pravidelne ráno a večer po dobu približne 7 dní.
  • Uvoľnite sa – krvný tlak si merajte v pokoji, v sede. Minimálne 10 minút pred meraním sa upokojte. Neodporúča sa jesť, piť, fajčiť ani cvičiť približne 30 minút pred meraním.
  • Opakované merania – kedže krvný tlak je veľmi premenlivý a jeho hodnoty kolíšu, odporúča sa spočiatku merať krvný tlak 3 krát po sebe s tým, že do úvahy sa berú výsledky len 2. a 3. merania. Medzi opakovanými meraniami je potrebné počkať aspoň 2-3 minúty. Po čase, keď sa namerané hodnoty veľmi nelíšia, stačí meranie vykonávať 1 krát.
  • Správna poloha – tlak sa vždy meria v sede, ruka je mierne pokrčená v lakti a predlaktie je voľne podopreté o stôl tak, aby manžeta bola vždy v úrovni srdca. Počas merania si nestláčajte brucho a nemajte prekrížené nohy. Tlak sa zvykne merať na tej paži, na ktorej bol pri vstupnom vyšetrení nameraný vyšší tlak. Väčšina ľudí si zvykne merať krvný tlak na ľavej paži. Odstráňte z paže všetok tesne priliehajúci odev, ktorý by mohol brániť plynulému prietoku krvi. Tenkú vrstvu oblečenia si vyzliekať nemusíte, moderné tlakomery vám spoľahlivo odmerajú tlak aj cez tenkú blúzku či tričko.
  • Správne meranie – manžetu si umiestnite na ruku 1-2 cm nad lakťový ohyb (ak máte tlakomer na pažu), alebo na zápästie (ak máte model tlakomeru na zápästie) tak, aby medzi manžetou a pažou bol priestor maximálne na 1 prst. Manžeta by nemala byť voľná, ale ani príliž tesno utiahnutá. Počas merania ruku nedvíhajte, nerozprávajte a nehýbte sa.

No a potom už len stlačiť tlačidlo tlakomeru a ten vám automaticky odmeria krvný tlak a pulz.

Ako správne čítať namerané hodnoty

Optimálna hodnota krvného tlaku je pod 120 / 80 mmHg.

Kategórie krvného tlaku Zdraviedoma.sk

Čo sa týka pulzu (srdcovej frekvencie), ten má priemernú hodnotu okolo 72 úderov za minútu. Tep však výrazne kolíše v závislosti na našej aktivite. U ľudí s dobrou fyzickou kondíciou sa môže pohybovať priemerná hodnota pulzu aj na úrovni 40 úderov za minútu.

Namerané výsledky krvného tlaku by ste si mali zapisovať a po nejakom čase vyhodnocovať ich trend. Kedže krvný tlak kolíše, nemusíte sa znepokojovať ojedinelou vysokou hodnotou. Dôležitý je dlhodobý trend. Preto je vhodné merať si krvný tlak doma. Len tak budete mať naozaj objektívny pohľad a pomôžete svojmu lekárovi k správnemu určeniu diagnózy či liečby.