Ako si vybrať digitálny tlakomer

Vytvorené 24. januára 2022

Aj vám lekár odporučil sledovať svoj krvný tlak a stojíte tak pred otázkou ako si vybrať ten správny tlakomer? Na trhu nájdete množstvo tlakomerov rôznej ceny aj kvality. Aby ste sa mohli na namerané hodnoty naozaj spoľahnúť, odporúčame vám zamerať sa pri výbere najmä na kvalitu tlakomeru a jeho presnosť.

1. Presnosť nadovšetko

Dnes sa krvný tlak doma, aj v ambulancii meria už takmer vždy iba digitálnymi tlakomermi. Ich presnosť však závisí od ich kvality. Tie najkvalitnejšie majú presnosť aj klinicky overenú a majú povolenú odchýlku maximálne +- 3 stupne mmHg. Takže na hodnoty namerané kvalitným tlakomerom sa môžete úplne spoľahnúť.

Manžeta

Pri výbere tlakomeru je veľmi dôležitá manžeta ktorá sa dáva na ruku. Nie len, že musí byť veľmi kvalitná aby sa časom neprederavila, či neopotreboval sa suchý zips ktorý drží pri každom meraní veľký tlak, ale musí mať aj správnu dĺžku. Pred kúpou tlakomeru si preto odmerajte obvod paže (v oblasti bicepsu). Väčšina tlakomerov sa dodáva už s univerzálnymi manžetami vhodnými pre normálnu aj silnejšiu pažu (na obvod paže od 22 do 42 cm), ale niektoré lacnejšie tlakomery majú v balení iba obyčajnú manžetu na obvod paže od 22 do 32 cm.

Ku niektorým tlakomerom s obyčajnou manžetou sa v prípade potreby dá dokúpiť dlhšia manžeta (alebo kratšia detská), investícia do tlakomeru by sa vám tak ale výrazne predražila. Preto ak má niekto vo vašej domácnosti obvod paže viac ako 32 cm, určite odporúčame zvoliť manžetu univerzálnej veľkosti.

Zápästné tlakomery

Problém s dĺžkou manžety by vám mohol jednoducho vyriešiť zápästný model tlakomeru. Tlakomery na zápästie majú všetky rovnakú dĺžku manžety, nakoľko chudší, aj silnejší ľudia nemajú veľké rozdiely v obvode zápästia. A ako sú na tom zápästné modely tlakomerov s ich presnosťou? Sú, ako sa o nich hovorí, naozaj menej presné ako tlakomery na pažu? Jednoduchá odpoveď je nie. Tlakomery na zápästie sú rovnako presné ako tlakomery s meraním vyššie na ramene. Jediný rozdiel je v tom, že nakoľko je krvný tlak potrebné merať v úrovni srdca, tlakomery na pažu majú umiestnením manžety túto správnu polohu automaticky zabezpečenú. Zápästné tlakomery musíme umiestniť do správnej polohy my. V kvalitných značkových tlakomeroch však existujú už moderné technológie polohových senzorov, ktoré správnu polohu zápästia postrážia za vás. A vy sa tak môžte na namerané hodnoty krvného tlaku zápästným tlakomerom plne spoľahnúť.

Moderné technológie

Keď sa rozprávame o presnosti, nemôžme nespomenúť technológiu IntelliSense. Jedná sa o modernú technológiu nafukovania manžety, ktorá tzv. dvojitým meraním (pri nafukovaní aj vyfukovaní manžety) zabezpezpečí vynikajúcu presnosť, odolnosť voči arytmiám aj extra pohodlné a krátke meranie.
Pri nafukovaní manžety táto technológia automaticky nastaví správny počiatočný tlak vzduchu v manžete, pre absolútne presné zmeranie hodnôt krvného tlaku. Nie je preto nutné manžetu zbytočne pretlakovať, čo môže spôsobiť bolesť v paži, alebo zápästí, ani dotlakovať a dofukovať manžetu navyše počas merania.

Polohový senzor správnej pozície zápästia v zápästných tlakomeroch vás upozorní na jedinú správnu polohu vášho zápästia s nasadeným tlakomerom tak, aby bol vždy vo výške srdca a meranie čo najpresnejšie.

Vo vybraných modeloch nájdete aj bezzvukové 0dB absolútne tiché kompresory na nafukovanie manžety, vďaka čomu si môžete krvný tlak odmerať diskrétne a potichu aj na miestach, kde by ste inak rušili ostatných.

Možnosť zmerať EKG a presnejšie tak určiť závažnú a rizikovú fibriláciu predsiení je funkcia najnovších modelov tlakomerov.

2. Jednoduché použitie a komfort

Meranie tlaku by nemalo byť nepríjemné ani zdĺhavé. Našťastie výrobcovia kvalitných tlakomerov si to uvedomujú a vo svojich prístrojoch ponúkajú technológie, ktoré meranie čo najviac skracujú a spríjemňujú. Napríklad už vyššie spomínaná technológia IntelliSense skráti meranie iba na nevyhnutne potrebný čas pre správne odmeranie tlaku. Manžeta ruku zbytočne nestláča a meranie je tak príjemné nie len pre vás, ale aj šetrné k manžete či baterkám.

Odmerať krvný tlak digitálnym tlakomerom je už dnes natoľko jednoduché, že to zvládne bez problému každý doma sám. Nie je potrebná asistencia ďalšieho človeka. Manžety kvalitných tlakomerov sa dnes už jednoducho nasadzujú jednou rukou a pre odmeranie tlaku väčšinou stačí stlačiť jedno tlačidlo. Meranie prebehne automaticky a na veľkom displeji sa zobrazí nameraný výsledok krvného tlaku a pulzu.

Baterky, alebo sieťový adaptér?

Takmer všetky kvalitné tlakomery majú v základnom balení batérie. Adaptér už takou samozrejmosťou nie je. Ten je potrebné si v niektorých prípadoch dokúpiť. To či ho potrebujete, alebo nie, záleží na tom, kde a ako často si budete tlak merať. Ak je odpoveďou doma a pravidelne, určite sa vám investícia do sieťového adaptéru vyplatí. Ušetríte tak batérie, aj keď tie vydržia v kvalitných tlakomeroch so systémom IntelliSense až okolo 1000 meraní. To je pri každodennom meraní ráno a večer viac ako 18 mesiacov.

3. Prehľadné vyhodnocovanie výsledkov

Tlakomery už dnes ponúkajú mnohé funkcie na zjednodušenie vyhodnocovania nameraných výsledkov. Či už sa jedná o rôzne ukazovatele prekročenia hranice vysokého krvného tlaku, rannej hypertenzie, až po upozornenia na zachytené arytmie, alebo riziko atriálnej fibrilácie (AFib). Samozrejmosťou vo väčšine kvalitných tlakomerov sú pamäte nameraných výsledkov spolu s dátumom a časom, ktoré sú vačšinou aj rozdelené pre dvoch používateľov.

Pripojenie k aplikáciám v mobilných zariadeniach

Pre zjednodušenie vyhodnocovania nameraných výsledkov napríklad v grafoch, odkladanie údajov, alebo ich zdieľanie s lekárom poslúžia pripojenia k mobilným zariadeniam, ktoré ponúkajú niektoré tlakomery. Ak máte radi moderné technológie a nie ste fanúšikom zapisovania si nameraných výsledkov na papierik, určite takúto možnosť oceníte. Na trhu ešte nie je veľa tlakomerov s pripojením k mobilným zariadeniam, ale napríklad firma OMRON ponúka k niektorým modelom svojich tlakomerov pripojenie k aplikácii OMRON Connect. Môžete si tak na jednom mieste v telefóne, alebo tablete sledovať namerané údaje nie len z vášho tlakomeru, ale aj váhy, oxymetra, či teplomeru.
Aplikácia ponúka nie len privátne dlhodobé uloženie údajov len vo vašom mobilnom zariadení, ale aj bezplatné cloud úložisko a bezpečné zálohovanie dát pre prípad straty, alebo výmeny zariadenia.
Najnovšie je možné údaje z prístrojov prenášať aj do ďalších telemedicínskych projektov, priamo k vašej rodine, alebo lekárom, ktorí môžu vaše údaje zodpovedne posúdiť.

4. Servis a náhradné diely

Pri výbere tlakomeru by ste mali myslieť aj na čas, keď si raz budete potrebovať napríklad vymeniť manžetu, alebo si dať tlakomer preskúšať. Kvalitné tlakomery vám vydržia slúžiť aj desaťročia. Je možné, že po nejakom čase budete potrebovať vymeniť manžetu. Tie sa častým a dlhodobým použitím môžu opotrebovať. Manžety sa vzhľadom na ich tlakovú záťaž opravovať nedajú, takže keď z nich raz náhodou začne unikať vzduch, alebo suchý zips už po rokoch prestane držať, je potrebné manžetu vymeniť. Takže pri výbere tlakomeru sa uistite, že značka ktorú si plánujete kúpiť je na trhu etablovaná a ponúka ako servis, tak aj náhradné manžety.

Kvalitné digitálne tlakomery sú od výroby presné a netreba ich nijako nastavovať. Po rokoch si môžte dať presnosť tlakomeru skontrolovať v autorizovanom servise. Ten by mal ponúkať každý seriózny výrobca / predajca digitálnych tlakomerov. Rovnako, ako vedia preskúšať presnosť tlakomeru, mali by ho vedieť v prípade potreby aj opraviť.

Takže v skratke, čo je dôležité pri výbere digitálneho tlakomeru?

  • klinicky overená presnosť
  • moderné technológie, ako IntelliSense, pokrokové mobilné aplikácie
  • správna veľkosť manžiet, príslušenstva a ich neskoršia dostupnosť aj po dlhých rokoch
  • jednoduché ovládanie
  • zabezpečený servis a preskúšavanie presnosti (kalibrácia)
  • história aj inovácie výrobcu
  • podpora metrológov na presnosť, skúsenosti lekárov, lekárnikov a zdravotníckych technikov v zdravotníckych potrebách