Presnosť merania krvného tlaku ovplyvní aj umiestnenie manžety tlakomeru

Vytvorené 16. februára 2022
manžeta presnosť merania tlaku

1 z 3 ľudí si meria tlak nesprávne. Manžeta s väčšou snímacou plochou a väčšinou presnosťou rieši tento problém.

Presnosť merania krvného tlaku

Hypertenzia postihuje 40 až 50 % dospelých osôb vo veku nad 18 rokov. V začiatkoch sa choroba neprejavuje žiadnymi príznakmi či ťažkosťami, preto približne polovica ľudí s vysokým krvným tlakom nevie o tom, že hodnoty ich krvného tlaku sú nad normálom.

„Jediný spôsob, ako sa dozvedieť, či trpíte hypertenziou, je dať si správne odmerať svoj krvný tlak. Aby sme mali svoj vysoký krvný tlak pod kontrolou, musíme byť najskôr správne diagnostikovaní,“ hovorí MUDr. Anna Vachulová, PhD., Kardiologická klinika LF UK a NÚSCH, a.s., prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti SHS SLS.

manžeta tlakomeru

Pre kardiológov je domáce meranie tlaku svojich pacientov veľmi dôležitým ukazovateľom priebehu hypertenzie. K tomu však pacienti potrebujú ovládať postup, ako si tlak správne odmerať.

Počas prieskumu štúdie Perleberg v Taliansku a Veľkej Británii (2014) sa ukázalo, že 1 z 3 ľudí si meria krvný tlak nesprávne, kvôli chybnej pozícii manžety na paži. Taktiež sa dokázalo, že správne umiestnenie manžety na paži je často podceňovanou chybou.

domáce meranie krvného tlaku
Zdroj: Canva.com

Intelli manžeta s 360° presnosťou odstraňuje chyby pri meraní krvného tlaku

Klinicky overený prístroj na meranie je absolútnym základom výbavy pacienta, ktorý sa lieči na vysoký tlak. Nemenej dôležité je správne umiestnenie manžety na paži.

Manžety tlakomerov sa líšia veľkosťou snímacej plochy. Štandardné manžety musia byť umiestnené v presnej pozícii – otočení – voči brachiálnej artérii – aby bolo zabezpečené správne meranie a eliminované riziko chyby pri meraní.

Na trhu sú dostupné tlakomery s manžetami so snímacím vakom okolo celej paže. Vďaka tomu merací vak pokryje artériu a pulzné vlny z manžety sa dajú vždy spoľahlivo nasnímať. Variabilný rozmer manžety je vhodný pre rôzne veľkosti paží u dospelých ľudí a vďaka tvarovanej konštrukcii je nasadenie manžety jednoduché a rýchle.

Tlakomer s 360° presnosťou manžety výrazne pomáha k presnejšiemu meraniu tlaku v domácich podmienkach, preto sa lekári pri diagnostike a liečbe hypertenzie na takto prevedené meranie môžu spoľahnúť.