Tuk vs. svaly

Vytvorené 1. marca 2023

Je tuk v tele pre vás strašiakom? Už pri vyslovení tohto slova si predstavíte, ako vám v lete „tečie“ spoza bikín a vy sa ho snažíte maskovať rôznymi plážovými tunikami? Tak zato môže okrem iného priveľa tuku. Tuk ako taký, má za úlohu zásobovať naše telo energiou, a tiež ovplyvňovať metabolizmus glukózy. Podieľa sa aj na činnosti imunitného a kardiovaskulárneho systému. Svoju rolu zohráva aj pri regulácií krvného tlaku a tepelnej izolácií jednotlivých orgánov. Tuk majú aj ženy s telom Bohyne. V správnom pomere. Problematický je ten menej viditeľný – viscerálny.

Aby sme pochopili fungovanie tuku v našom tele, na začiatok si povedzme, že máme podkožný a viscerálny tuk. Podkožný tvorí približne 80 percent a nachádza sa po celom tele.

Najviac viditeľný je na zadku a v oblasti brucha, čo sú oblasti, ktoré často považujeme za najproblematickejšie. Problémom sa stávajú v momente, keď naše telo zaznamená nadmerné množstvo kalórií a nedostatočnú pohybovú aktivitu.

A ak sa kapacita podkožného tuku naplní, prichádza na rad viscerálny tuk. Je uložený vo vnútri tela a hoci tvorí len 20 percent, môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Metabolizmus sa v strednom veku nespomaľuje

Zastavme sa na chvíľu pri tuku a priberaní. Lebo áno, tuk je veľmi dôležitý pre fungovanie nášho tela, no jeho hromadenie je nebezpečné. A nielen kvôli nadváhe a obezite. Alebo práve kvôli nim, pretože so sebou prinášajú veľa zdravotných komplikácií.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie, dosahuje obezita v Európe historickú úroveň s epidemiologickými rozmermi. A stále viac sú v kategórií obézni aj mladšie ročníky. Kedysi sa s priberaním trápili najmä ženy po 40. roku života.

Všeobecne sa pritom hovorilo, že to súvisí so spomaľovaním metabolizmu a hormonálnymi zmenami. Na túto tému bolo urobených niekoľko štúdií a takmer všetky sa zhodujú v tom, že od 20 do 60 rokov je rýchlosť metabolizmu približne stabilná.

Hlavným dôvodom priberania sú kalórie a ich väčší príjem ako výdaj. A tiež znížená svalová hmota kvôli sedavému zamestnaniu, konzumácia jedál s vysokým obsahom spracovaných potravín, chronický stres, málo spánku a užívanie niektorých liekov. Na vine je teda životný štýl. A ten si tvoríme sami.

 Pozor na „rýchlu energiu“

Už vieme, aké tuky v tele máme a tiež to, že najproblematickejší, ktorý stojí za mnohými metabolickými problémami a nájdete ho v brušnej časti, je viscerálny. Obaľuje naše orgány a spôsobuje viacero zdravotných problémov. A náročné je sa ho aj zbaviť.

„Ak spozorujete, že sa stred vášho tela začal nepomerne guľatiť ku zvyšku tela, položte si niekoľko otázok. Stravujete sa zdravo? Nestresujete sa? Dostatočne spíte? Pijete dosť vody? Denne sa hýbete? Ak ste na väčšinu otázok odpovedali záporne, tak práve nezdravé stravovanie s minimom pohybu a častý stres, vedú k nárastu vnútrobrušného tuku. Navyše počas stresu zvyšuje hormón kortizol hladiny cukru v krvi a tiež produkciu inzulínu. Často v takýchto situáciách pociťujeme veľkú potrebu jesť „rýchlu energiu,“ hovorí Michaela Birkusová.



Ako ste na tom s viscerálnym tukom?

Na výpočet viscerálneho tuku existujú na internete rôzne kalkulačky, dokonca aj appky. Prečo je ukazovateľ vnútrobrušného tuku dôležitý a možno dôležitejší ako samotné BMI? Berie do úvahy stavbu nášho tela (svalovú hmotu a tuk) a tiež fakt, že dvaja ľudia s rovnakou hmotnosťou a výškou, môžu mať inú stavbu tela. 

„Aj v domácom prostredí môžete zistiť, či máte problém s viscerálnym tukom. Odmerajte si pás a boky, a potom vydeľte obvod bokov obvodom pásu. Ak ste žena a výsledok vyšiel do 0,85, ste v pohode. Pozvite kamarátku na koláč a potom si spolu dajte túru na Chopok, tak ako to robievate. Keď ste muž a výsledok delenia vyšiel do 0,95, môžete aj dnes so susedom skočiť po bicyklovej túre na jedno chladené. V prípade, že vaše pomery pásu a bokov neviete napasovať do týchto čísiel, je načase zamyslieť sa nad svojim životným štýlom, stravovaním, pohybom a stresovým zaťažením.,“ konštatuje Michaela Birkusová.

Ako na to? Poraziť viscerálny tuk a s tým súvisiace zdravotné problémy sa dá.

Vyberajte si potraviny, ktoré sú láskavé k vášmu telu (vyskúšajte napríklad mediteriánsku kuchyňu), dajte šancu častejším porciám zeleniny a ovocia. Vyberte sa s kamarátkou aspoň dvakrát do týždňa na tabatu alebo pilates. Hľadajte v živote pozitívne veci a žite tu a teraz. Zjednodušene – strava, pohyb, balans a kvalitný spánok – prinesú do vášho života harmóniu. Zdravé a krásne telo bude už len bonus.

Domáci prehľad o pomere tuku v tele

Dôležité informácie o vašom tele môžete mať doma “po ruke” vďaka bioimpedančnej váhe s tukomerom OMRON BF 508. Veľmi presne vám odmeria pomocou 8 senzorov celé telo. Bioimpendačnou metódou vyhodnotí množstvo tuku v tele, viscerálny tuk (v 30 úrovniach). Vyhodnotí tiež BMI index a rozlíši medzi úbytkom vody a tuku v tele. Obsahuje ešte ďalšie funkcie, vďaka ktorým si môžete urobiť komplexný prehľad o vašej aktuálnej kondícií.

Ako začať, keď chcete zmeniť svoju postavu?

„Ak ste sa rozhodli začať nový životný štýl a máte nastavené osobné ciele, napríklad chcete schudnúť, či pribrať na svaloch, pri prvom vážení na akejkoľvek váhe, sa aj odmerajte. Krajčírskym metrom si odmerajte pás, boky, hrudník a obvod bicepsu najprv uvoľnený a hneď nato aj v zaťatom stave. Napnite sval na ruke a niekto vám ho môže zmerať.“ hovorí Michaela Birkusová, akreditovaná výživová poradkyňa.

Prečo je dôležité sa odvážiť aj odmerať? „Vždy je potrebné kombinovať údaje o váhe a meraní tela. Svaly sú totiž ťažšie a tuk ľahší, takže sa môže niekedy zdať, že napriek intenzívnemu cvičeniu a úprave stravy, ste pribrali, čo nemusí byť pravda. Len ste premenili tuk na svaly a tie sú ťažšie,“ hovorí Michaela Birkusová.

Dodáva, že na začiatku je ideálne nastaviť si stravovanie aj pohyb s výživovým poradcom, či dobrým trénerom, pretože ten vie klientovi dať k meraniu a váženiu aj vysvetlenie, kde začať a ako to celé správne robiť.

Michaela Birkusová

Michaela Birkusová

Výživou, jedlom, diétami, zdravotnými problémami a všetkým s tým súvisiacim sa venuje už 16 rokov. Začala ako amatér – nadšenec a neskôr, keď jej druhorodená dcéra dostala anafylaktickú reakciu z potravín, zahĺbila sa do programu viac. Stala sa akreditovanou výživovou špecialistkou, absolvovala tiež mnoho odborných školení a vzdeláva sa ďalej. Má za sebou aj špecializovaný tréning na MONASH University v Austrálii na manažment lowFODMAP protokolu pri IBS pacientoch.

Špecializuje sa na úpravu stravovania pri zdravotných problémoch či už s trávením, alebo aj pri iných chronických, či autoimunitných ochoreniach. Pracuje s lowFODMAP diétou a manažmentom pacientov s IBS (syndróm dráždivého čreva) a IBD (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), rôzne intolerancie, alergie a iné ochorenia tráviaceho traktu.
www.michaelabirkusova.sk

Úvodné foto: http://www.pexels.com