Miro Jaroš motivuje deti k inhalovaniu. Obláčik pary uľaví od kašľa či nádchy

Vytvorené 2. novembra 2022
Miro Jaroš inhalovanie

Inhalačná terapia uvoľňuje dýchacie svaly a umožňuje ľahšie prúdenie vzduchu do pľúc i von. Pomáha tiež uvoľniť hlien v pľúcach.

Obe tieto výhody inhalácie pomáhajú znižovať a predchádzať sipotom, dýchavičnosti, kašľu a ďalším problémom s dýchacím ústrojenstvom.

Inhalátor premieňa tekutý roztok na jemné dýchateľné kvapôčky, ktoré vytvárajú aerosólovú hmlovinu, pripomínajúcu paru, ktorá je však izbovej teploty. V rámci prevencie sa využíva mineralizovaná voda Vincentka, alebo v prípade problému s dýchacími cestami konkrétne liečivo. Hmlovina, ktorú produkuje inhalátor, uľahčuje dýchanie do pľúc cez náustok alebo masku pripevnenú k prístroju.

Inhalovanie hrou

Pediatrička MUDr. Marta Špániková hovorí, že mnohí rodičia sú od začiatku skeptickí, či svoje deti presvedčia a motivujú, aby vyskúšali inhalačnú terapiu.  Je presvedčená, že hrou a komunikáciou sa to dá zvládnuť.

Tip: Pozrite si náš 11 dielny videoseriál Inhalujte, aby sa vám lepšie dýchalo.

,,Inhalátor môže používať celá rodina, ale dizajn mačičky alebo verzia s medvedíkom umožňuje deťom skamarátiť sa s inhalátorom,” hovorí Šimon Peter zo spoločnosti Celimed. 

Aby sa deti menej báli, môžete najprv skúsiť zapnúť inhalátor a ukázať im, že zvuk, ktorý vydáva, je neškodný a nikomu neubližuje, jeho jemné chvenie dokonca pripomína pradenie mačičky. 

„Samotná hmlovina, ktorá sa pri inhalovaní tvorí, pripomína oblak. Zvuk inhalátora zasa pripomína parný vláčik, čo môžeme v hre s deťmi využiť,“ hovorí pediatrička. 

Miro Jaroš so Šimonkom učia deti inhalovať

Deťom s inhaláciou pomáha aj Miro Jaroš so Šimonkom. Vo videu spoločne deťom i rodičom vysvetľujú, prečo sa inhalovania ani inhalátora nemusia báť a ako im môže pomôcť. 

„Viacerí známi mi už dlhšiu dobu navrhovali, aby som preventívne vyskúšal domáci inhalátor, no nevenoval som tomu pozornosť. Keď som však pri zmene počasia začal mať problémy s hlasom, pustil sa mi nos a ozvalo sa hrdlo, začal som googliť a jeden som predsa len použil. Bol som prekvapený, ako ľahko sa obsluhuje a že som mohol inhalovať počas pozerania filmu. A hlavne – cítil som sa lepšie. A keďže inhalovanie je vhodné aj pre dospelých, aj pre deti, na pomoc som si pozval Šimonka. Vtedy som ešte netušil, že sa zíde aj jemu,“ napísal v príspevku na sociálnej sieti Miro Jaroš.

Rovnaký inhalátor, ako používa vo videu Šimonko, je teraz v ponuke v limitovanej edícii s CD pesničkami Mira Jaroša.