Závislosť od nosových sprejov a kvapiek? Radšej skúste inhalovanie

Vytvorené 8. februára 2022
závislosť od nosových kvapiek

Ľudí, ktorí musia mať ustavične po ruke sprej do nosa a používajú ho denne, pribúda. Od kvapiek, určených na liečenie nádchy, sú totiž závislí. Majú pocit, že bez nich nedokážu dýchať.

27-ročná Timea si spreje do nosa striekala každý deň a z jedného prechladnutia sa tak napokon vyvinula závislosť. O svojom probléme rozpráva v reportáži TV Markíza: ,,3 roky v kuse, niekedy s menšou prestávkou, niekedy naozaj pravidelne, som musela každý deň užívať nosové prípravky.“

Odporúčania, že takéto spreje sa môžu užívať len pár dní nebrala vážne a keďže pocit upchatého nosa pretrvával, kvapky mala pri sebe stále, cez deň, aj v noci. ,,Nosové prípravky beriem veľmi často, veľakrát sa mi stalo, že som sa zobudila aj v noci, aby som ich použila.“

Sanorinizmus je začarovaný kruh

Lekár hovorí, že to rozhodne nie je ojedinelý prípad a ľudí, ktorí sa nevedomky stanú závislými, pribúda: ,,Na lepšie si človek samozrejme zvykne. Keď si nosové kvapky dáte raz, zistíte, aké je to fajn, dáte ich znovu a potom znovu. Po dlhom používaní sa nos úplne zničí.“

Ak si dá kvapky do nosa zdravý človek, nadobudne pocit, že sa mu dýcha ľahšie. Opakovaným používaním si na ne zvykne tak, že bez nich ani nedokáže dýchať.

,,Keď si nakvapkáte, alebo nasprejujete do nosa, stiahnu sa cievy a špongiovité telesá sa vyprázdnia, čiže z nosa sa stanú dve trubice, cez ktoré prúdi dnu a von vzduch, čo rozhodne nie je dobré pre pľúca,“ dodáva lekár.

Kvapky do nosa nepoužívajte dlhšie než týždeň

Ak vaše problémy pretrvávajú dlhšie ako 5-7 dní, navštívte lekára. Podobné odporúčania nájdete v príbalových letákoch voľne predajných liekov. Bežná nádcha zvyčajne po týždni (až dvoch) sama odznie.

Niekedy je výtok z nosa, alebo upchatý nos, prejavom vírusovej či bakteriálnej infekcie, inokedy môže ísť o alergiu na peľ, roztoče, plesne atď. V takom prípade potrebujete špeciálne nosové kvapky a spreje dostupné na lekársky predpis. (1)

Dlhodobý problém s dýchaním či upchatými dutinami nie je rozumné svojpomocne riešiť užívaním kvapiek do nosa, ktoré sú určené len na zmiernenie nepríjemných príznakov nádchy.

ako si odvyknúť od kvapiek do nosa

Ako si odvyknúť od nosových kvapiek a sprejov?

Aj skúsení odborníci vám potvrdia, že používať kvapky dlhodobo je škodlivé:

,,Určite sa vám lepšie dýcha cez nos, keď ich používate, ale je to nefyziologické, nie je to normálne.“

Jediný spôsob, ako si od nosných kvapiek odvyknúť, je ich na niekoľko dní prestať

používať. ,,Pacientke pomohlo hlavne to, že prestala užívať tie spreje, niekoľko dní nebudete myslieť na nič iné, len na vzduch a dýchanie, ale ten nos sa vie spamätať a vie existovať aj bez tých kvapiek,“ hovorí lekár pre TV Markíza.

Namiesto chemických látok dajte prednosť prirodzenejšiemu spôsobu uvoľňovania dýchacích ciesť – inhalovaniu. Inhalovanie je jednoduché. Do inhalátora nalejete aerosólny roztok alebo liečivú minerálnu vodu určenú na inhalovanie, pohodlne sa usaďte a môžete dýchať. ,,Aerosol s malilinkými časticami sa vie dostať do častí nosných dutín, ktoré neviete ani vyfúkať, zároveň vie sliznice tejto časti dýchacích ciest aj veľmi dobre prevlhčiť,“ tvrdí lekár.

Účinná náplň do inhalátora či nosovej sprchy je Vincentka, prírodná minerálna voda, ktorá jemne uvoľňuje upchatý nos, nedráždi a nie je návyková. S pomocou solí a oxidu uhličitého čistí dýchacie cesty od hlienov aj škodlivých čiastočiek z ovzdušia.

Zbaviť sa chronickej nádchy netrvá jeden deň. Majte na pamäti, že dýchanie je pre človeka to najprirodzenejšie a nemôže predsa závisieť od nejakých kvapiek. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a odhoďte kvapky, ktoré v skutočnosti nepotrebujete.

Použité zdroje:

(1) What is a runny nose?