Inhalovanie a jeho 5 výhod

Vytvorené 10. februára 2022
inhalovanie a jeho výhody

Respiračné ochorenia trápia veľké percento populácie. Či už je to alergia, astma alebo len bežné prechladnutie, či chrípka, prinášajú so sebou rad komplikovaných zdravotných problémov. Nepríjemné sú pre dospelých, no najmä pre malé deti, ktoré so zatekajúcimi hlienmi a dráždivým kašľom bojujú ťažšie. Pomôcť môže inhalovanie, ktoré sa praktizovalo už za čias Hippokrata.

1. Cielená liečba dýchacích ciest

Inhalovanie je jednoduché a pre telo prirodzené. Navyše je bez chemických prísad. Stačí sa pohodlne usadiť, do prístroja naliať aerosólny roztok alebo liečivú minerálnu vodu určenú na inhalovanie a pokojne môžete dýchať cez náustok alebo masku.

Prístroj na inhalovanie rozprašuje roztok na malé čiastočky, ktoré dokážu efektívne zacieliť spodné dýchacie cesty, čo napríklad taká vodná para z hrnca s bylinkami nedokáže, pretože tekuté čiastočky vo vzduchu sú príliš veľké. Inhalovaním tak dokážete zacieliť miesto v dýchacích cestách, ktoré potrebujete preliečiť.

maska na inhalovanie
Zdroj: Canva.com

2. Skvelý spôsob prevencie respiračných ochorení

Okrem riešenia akútnych respiračných problémov môžete správnym inhalovaním účinne podporiť a urýchliť liečbu alebo chorobe dokonca predísť.

3. Izbová teplota minimalizuje riziko obarenia sa

Aerosól alebo liečivá minerálna voda vhodná na inhalovanie je izbovej teploty, takže vám nehrozí obarenie sa, ako pri hrnci s horúcou parou.

Pre utuženie zdravia je vhodné, ak inhalujete 1-krát denne po dobu 20 minút. Pri akútnych stavoch inhalujte 2-3 krát denne.

4. Účinný pomocník aj pri astme či alergii

Inhalácia pomáha pri nádche, rýchlejšom prekonaní chrípky a uľaví astmatikom či alergikom. Pomáha pri rôznych druhoch respiračných ochorení a urýchľuje ich priebeh. Znižuje časté užívanie antibiotík. Zvlhčuje dýchacie cesty, napomáha vykašliavaniu a uvoľňuje hlieny.

Inhalovanie je nenávykové, pretože nevdychujete chemické prísady, ale aerosól morskej minerálnej vody, alebo fyziologického roztoku. Inhalácia znižuje potrebu častého užívania antibiotík.

5. Inhalácia je vhodná pre deti aj dospelých

Zakúpením inhalátora šetríte nielen zdravie, ale aj rodinný finančný rozpočet, pretože jeden inhalátor môže používať celá rodina.

Vhodná je aj pre bábätká, pre ktoré má inhalátor OMRON DuoBaby k dispozícii okrem inhalátora aj odsávačku na hlieny. Dieťatku najprv odsajte hlieny a potom môže inhalovať.  

Pre väčšie deti je k dispozícií OMRON CompAir Kids C801KD, ktorý má v balení aj veselú farebnú postavičku, ktorá sa dá odpojiť. Aj keď sú tieto druhy inhalátorov primárne určené pre detského užívateľa, používať ich môže aj dospelý. V prípade potreby sa dá k inhalátoru dokúpiť príslušenstvo navyše, alebo použiť náustok.

Pozrite si sériu o domácom inhalovaní s MUDr. Špánikovou