Zdravé dýchanie je tak automatické, že si ho málokto z nás uvedomuje. A pritom je tak životne dôležité. Pri každom nádychu sa do našich pľúc dostáva čerstvý kyslík. Odtiaľ sa dostáva do krvného obehu a je transportovaný do jednotlivých buniek nášho tela a umožňuje im spáliť potrebné živiny, ktoré sa tiež dostávajú do krvného obehu.
Čo sa deje počas dýchania?
Denne sa nadýchneme a vydýchneme viac ako 20 000-krát. Pri vdychu sa hruď dvíha a bránica sa posúva nadol, čím vytvára čiastočné vákuum v hrudníku. Toto vákuum vťahuje vdychovaný vzduch do horných a dolných dýchacích ciest. Pri výdychu sa pľúca a hrudník vrátia do svojej pôvodnej polohy a spotrebovaný vzduch je vyháňaný z tela cez dýchacie cesty.
Dýchanie je presne nastavené podľa aktuálnych metabolických podmienok – napríklad fyzická aktivita alebo oddych – pomocou takzvaného dýchacieho centra v mozgu.
Správne dýchanie je dôležité pre metabolizmus, dostatok energie, prekonávanie fyzickej a psychickej záťaže a tiež bolesti. Je kľúčové pre športové výkony, je podporou pri pôrode a ovplyvňuje celkovú kvalitu života.
Jednoduché dychové cvičenia majú silu upokojiť vás, pomôcť zachovať chladnú hlavu vo vyhrotených situáciách, prekonať stres či podporiť imunitu.
Poruchy dýchania
To, že voľné dýchanie je jednou zo základných životných funkcií, si uvedomíme vo chvíli, keď takým prestane byť. Bez jedla vydržíme pár týždňov, bez vody pár dní, ale bez dychu len pár minút. Je veľa faktorov, ktoré prispievajú k problémom s dýchaním: obezita, rôzne ochorenia, fajčenie, smog a chemikálie v ovzduší.
Typickým prejavom problémov s dýchaním je dýchavičnosť, ktorá obmedzuje človeka v bežných činnostiach. Nemôže sa slobodne hýbať, bežné činnosti sú preňho namáhavé.
Krátkodobú dýchavičnosť vyvolávajú bakteriálne či vírusové ochorenia (napr. bežná chrípka), stres, či alergická reakcia (žihľavka).
Pri dlhodobom probléme s dýchaním môže ísť o vážnejšie ochorenia. K najčastejším chronickým ochoreniam dýchacích ciest patria:
Astma
Astma, ktorou trpí zhruba 235 miliónov ľudí, často postihuje deti, (1) sa prejavuje častým kŕčovitým lapaním po dychu a dýchavičnosťou. Pri chronickej bronchitíde sú zapálené priedušky a sú upchaté flegmou, pričom prieduškové riasy sú zlepené. Dýchacie cesty reagujú na určité podnety svalovými kŕčmi často spôsobenými alergénmi, ako sú peľ alebo prach, ale taktiež stresom a znečistením ovzdušia.
Pľúcny emfyzém
Emfyzém pľúc sa obvykle neobjavuje samostatne, ale v súbehu s iným ochorením pľúc, najčastejšie je následkom chronického zápalu priedušiek. Poškodzuje pľúcne tkanivo, ktoré je nahradené cystami naplnenými vzduchom. Pri všetkých formách emfyzému sa prejavujú dýchacie ťažkosti.
Čiastočnú úľavu pri respiračných ochoreniach je možné dosiahnuť elimináciou príčin alergických reakcií, ako napríklad vyvarovaniu sa vdychovania peľu a udržiavanie bezprašného prostredia. Odporúča sa vyhnúť sa fajčeniu a fajčiarom.
Chronická bronchitída
Pri bronchitíde je zapálená bronchiálna hlienová membrána. Ak tento zápal pretrváva dlhšiu dobu, označuje sa ako chronická bronchitída. Typickými príznakmi sú neustále kašľanie, tvorba hlienov a slizov.
Chronická obštrukčná choroba pľúc
Choroba spôsobuje zúženie dýchacích ciest čím je obmedzený prietok vzduchu. Ak nie je diagnostikovaná, stav pacienta sa postupnými nezvratnými zmenami na pľúcach zhoršuje. Problémom pri chorobe je podceňovanie príznakov, preto má veľké množstvo pacientov v čase diagnostikovania ochorenia pľúca funkčné len na 60 %. Vyvíja sa postupne a práve fajčenie je častou príčinou vzniku ochorenia až v 80 %. (2)
Covidové ochorenia
Pľúcne tkanivo ostáva po covid ochorení často nezvratne poškodené a následná rekonvalescencia býva zdĺhavá.
Pacienti, ktorí prekonali akútnu fázu COVID-u a už nie sú infekční, trpia často ešte dlhé mesiace chronickým únavovým syndrómom a príznakmi ako napr. zhoršenou funkciou pľúc, dýchavičnosťou, dlhodobým kašľom. Preto respiračná fyzioterapia, postcovidová dychová rehabilitácia a celý komplex podporných terapií
môžu výrazne prispieť k obnoveniu funkčnosti a kapacity pľúc. Inhalácia je jednou z dôležitých používaných
metód.
Liečivo YABRO® sa indikuje pre obnovu a udržanie fyziologického stavu medzibunkových priestorov a slizníc dýchacieho ústrojenstva, ktorý bol zhoršený pri chronickom zápale priedušiek (napr. astma, CHOCHP) a ako súbežná podporná liečba zápalových ochorení horných a dolných dýchacích ciest. Liečivo je viskózne – husté – a pre jeho aplikáciu sa prosím poraďte s odborníkmi o vhodnosti typu použiteľného inhalátora.
COVID-19 postihuje predovšetkým dýchací systém a aj po prekonaní infekcie vírusom SARS-CoV-2 pretrvávajú u pacientov rôzne následky. V snahe zmierniť následky ochorenia a dosiahnuť nielen uzdravenie ale aj zotavenie pacienta, môže rehabilitácia a inhalácia zohrať dôležitú úlohu. Začiatok podávania inhalačnej formy kyseliny hyalurónovej Yabro je potrebné zvážiť podľa predchádzajúceho priebehu ochorenia súbežne s pohybovou liečbou, technikami respiračnej fyzioterapie a ďalšími fyzioterapeutickými postupmi.
Progresívne pľúcne fibrózy
Progresívna pľúcna fibróza spôsobuje nezvratnú zmenu pľúcneho tkaniva, ktoré vplyvom poškodenia stráca svoju plnohodnotnú funkciu. Pľúcnu fibrózu môže spôsobiť mnoho externých faktorov, ale často sa objavuje aj ako komplikácia pri autoimunitných ochoreniach či ochoreniach spojivového tkaniva. (3)
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) predpokladá, že ochorenia dýchacích ciest sa postupne prepracujú na popredné priečky v rebríčku najčastejších ochorení celosvetovo.
Inhalovanie ako súčasť liečby chorôb dýchacieho ústrojenstva
Chronické choroby dýchacieho ústrojenstva si vyžadujú dlhodobú liečbu. Je potrebné vyšetrenie u lekára, správna diagnostika a lieky, v kombinácii s modernými liečebnými postupmi vrátane inhalácie.
Inhalácia je šetrný spôsob liečenia dýchacích ciest, ktorý si však vyžaduje trpezlivosť a pokoj. Počas inhalácie je do chorých dýchacích ciest zavedená malá dávka rozprašovaného lieku vo forme aerosólu a to priamo na miesto, kde môže účinne pôsobiť.
Okrem liekov tiež pomáha inhalovanie vody s obsahom minerálov, ako je Vincentka, ktorá pôsobí aj ako prevencia ochorení dýchacích ciest vďaka vysokému obsahu zdraviu prospešných minerálov.
Napriek tomu, že používanie inhalačných sprejov je populárne, pre mnohých pacientov je spôsob ich použitia stále zložitý, a to najmä v prípade dýchacích ťažkostí.
Pozrite si seriál o domácom inhalovaní s MUDr. Špánikovou.
Výber správneho inhalátora
Je zrejmé, že inhalácia napomáha pri liečení chorôb dýchacích ciest, ale ktorý inhalátor je aktuálne pre vás ten najlepší? Vyberať si môžete z niekoľkých typov, pričom niektoré sú založené na rôznych princípoch rozprašovania, alebo inak vhodné pre vaše dieťa, dospelého, alebo aj staršieho člena rodiny.
Bežné tlakové kompresorové inhalátory poskytujú veľmi spoľahlivú inhalačnú liečbu už mnoho rokov. Avšak v modernejších ultrazvukových a MESH inhalátoroch OMRON je roztok obsahujúci liečivú látku rozprašovaný ultrazvukom, prípadne ďalej cez nanometrickú mriežku, do formy veľmi jemného aerosólu, ktorý rýchlo prenikne hlboko do pľúc a je schopný poskytnúť rýchlejšiu úľavu, avšak s niektorými obmedzenými možnosťami.
Aký inhalátor je vhodný pre deti?
Výbornou voľbou pre rodiny s najmenšími deťmi sú prístroje 2v1 s odsávačkou hlienov, zábavnou hračkou vo veselých farbách, alebo aj s nosovou sprchou, či model v podobe mačičky.
Inhalátor s nosovou sprchou dokonale vyčistí a spriechodní celý noštek a pomôže nielen deťom, ktoré ešte nevedia spolupracovať pri smrkaní, ale aj alergikom, ktorým pomôže pri zbavení sa alergénov z nosných častí, z ktorých sa alergické častice nedajú odstrániť bežným spôsobom, ani výplachom kanvičkami.
Najnovšie modely inhalátorov OMRON majú vreckové rozmery, sú pohodlné a ľahko dostupné a poskytujú okamžitú úľavu pre ľudí trpiacich respiračnými ochoreniami. Ďalšou ich výhodou je, že žiadny z nich nepoužíva ako pohonnú látku CFC, čím sú šetrné k životnému prostrediu.
Použité zdroje:
(1) Chronic respiratory diseases
(2) Chronická obštrukčná choroba pľúc: Ochorenie, ktoré berie dych
(3) Nádych pre život: október – mesiac povedomia o pľúcnych fibrózach