Strach a dlhodobý stres: majte svoje srdce pod kontrolou

Vytvorené 6. apríla 2022
strach a dlhodobý stres

Dlhodobý stres, ktorý už možno nazvať chronickým, je jedným z faktorov, ktorý môže výrazne zvýšiť hodnoty krvného tlaku. Dochádza k nemu vtedy, keď je organizmus dlhodobo pod vplyvom nejakej záťaže, s ktorou si nevie poradiť. Jeho príznaky by nás mali varovať a vyzvať: „ Začni niečo robiť inak.“

Zdroj: Canva.com

Vysoký krvný tlak môže zabíjať

K najčastejším príznakom chronického stresu patria plačlivosť, výbušnosť, chronická únava, strata zmyslu pre humor a tiež poruchy spánku. Pri týchto príznakoch je telo vystavené obrovskej záťaži, ktorú už človek nie je schopný zvládnuť sám a potrebuje pomoc lekára – špecialistu.

Okrem psychiky môže pri takejto záťaži prísť aj k nerovnováhe ostatných životne dôležitých orgánov. Vrátane toho najvzácnejšieho, bez ktorého sa nedá žiť. Srdca. Viac sa vyčerpáva až môže dôjsť k jeho zlyhávaniu.

Zdroj: Canva.com

Vplyvom vysokého krvného tlaku trpia aj cievy. Poškodzuje sa ich vnútorná výstelka a môžu sa na nich usádzať tuky a vznikať krvné zrazeniny. Ak sa upchá cieva v mozgu, príde k mŕtvici. Ak sa upchá cieva zásobujúca srdce, vznikne infarkt myokardu.

Vysoký krvný tlak nebolí a preto ho podceňujeme

Vysoký krvný tlak sa neprejavuje formou akútnej bolesti a môže nepozorovane škodiť celé roky. Upozorniť naň nás môžu bolesti hlavy či hrudníka, pustenie krvi z nosa, tŕpnutie prstov alebo končatín, alebo môžete cítiť dušnosť. Tieto príznaky nie vždy musia znamenať vysoký krvný tlak.

Najideálnejší spôsob, ako mať krvný tlak pod kontrolou, je začať si ho merať v pohodlí domova, výsledky si zapisovať a konzultovať ich so svojím lekárom. „Jediný spôsob, ako sa dozvedieť, či trpíte hypertenziou, je dať si správne odmerať svoj krvný tlak. Aby sme mali svoj vysoký krvný tlak pod kontrolou, musíme byť najskôr správne diagnostikovaní,“ hovorí MUDr. Anna Vachulová, PhD., Kardiologická klinika LF UK a NÚSCH, a.s., prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti SHS SLS.

Prečo si merať tlak doma?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo by sme si mali merať krvný tlak doma. Tým najdôležitejším je „mať svoje srdce stále pod kontrolou“.

Merať si tlak doma má svoje výhody aj z dôvodu syndrómu bieleho plášťa. Tento syndróm je charakterizovaný istým pocitom stresu, ktorý majú pacienti pri návšteve lekára a jeho dôsledkom je vyšší krvný tlak.

Presným opakom je tzv. maskovaná hypertenzia, pri ktorej majú ľudia vysoký krvný tlak mimo ambulancie. Počas merania tlaku lekárom v ambulancii sú hodnoty ich krvného tlaku normálne.

Všetko toto sú dôvody, prečo je dobré merať si tlak doma. Hodnoty si zapisujte a vďaka smartfónu a telemedicíne ich môžete zdieľať a prediskutovať s lekárom.

Ako si merať tlak doma?  

Tlak by ste si mali merať pravidelnepresným a klinicky overeným tlakomerom. Ideálne je merať si krvný tlak v rovnakom čase ráno a večer, spočiatku denne a neskôr 1 až 2-krát v týždni. V rámci prevencie sa odporúča merať krvný tlak 1 až 2-krát do roka, vždy po dobu 7 dní.

>> Presný postup, ako si správne merať tlak doma.

Ako si vybrať správny tlakomer na domáce sledovanie krvného tlaku

Pri zdravotníckych pomôckach platí ešte viac pravidlo siahnuť po osvedčenej značke. Tlakomer musí byť štandardizovaný, klinicky presný a pri jeho výbere sa zamerajte aj na jeho funkcie.

Tlakomer OMRON M6 Comfort s unikátnou Intelli manžetou (pre normálnu aj silnejšiu pažu) ponúka viac, ako len samotné meranie. Má extra veľký duálny displej, detekuje nepravidelné pulzy (riziko arytmie), upozorňuje na rannú hypertenziu. Funkcia AFib (automatické meranie 3x po sebe) detekuje riziko fibrilácie predsiení srdca. Tlakomer vás upozorní na nepravidelné pulzy, ktoré by mohli naznačovať atriálnu fibriláciu, ktorá je najčastejšou príčinou mozgovej mŕtvice.

Ak chcete výsledky svojho krvného tlaku zdieľať so svojim lekárom, vyberte si Tlakomer OMRON M7 Intelli IT, ktorý je navyše vybavený aj bezdrôtovým Bluetooth pripojením k telefónu, alebo tabletu. Namerané dáta môžete odoslať do OMRON Connect mobilnej aplikácie, kde je možné ich nielen uschovávať, sledovať grafy, históriu a priemery, ale aj zdieľať s ďalšími aplikáciami, pripojiť sa k domácim telemedicínskym systémom sledovania zdravia, či svojim lekárom. 

Tlakomer kúpite tu

Pomôžte svojmu srdcu a zmiernite stres

Ide jar a s ňou nové začiatky. Jarná rovnodennosť prináša znovuzrodenie prírody, ktorá sa zobúdza po dlhom zimnom spánku. Slnko nám dáva energiu a ponúka veľa možností, ako tráviť čas vonku.

Vyberte sa na prechádzku. Najlepšie do lesa. Dýchajte čerstvý vzduch a problémy nechajte doma. Vyvetrajte si hlavu aj myšlienky. Zaveďte si rituál pravidelných prechádzok.

prechádzka starostlivosť o seba
Zdroj: Canva.com