Srdce pod kontrolou – unikátny telemedicínsky projekt

Vytvorené 21. marca 2022
Srdce pod kontrolou

Vysoký krvný tlak trápi tisíce ľudí. Dnes je možné informovať lekára o hodnote vášho krvného tlaku prakticky ihneď – pokiaľ máte kvalitný tlakomer. Pomôcť môže unikátny projekt Omron, Hilbi a Premedix.

Vysoký tlak nebolí

Kam nechodí slnko, tam chodí lekár. Našťastie, túto ľudovú múdrosť už vyriešil vitamín D. No pokiaľ máte vysoký krvný tlak, návšteva lekára nie je to jediné, čo  môžete urobiť.

O tom, že človek má zvýšený krvný tlak, sa často dozvie až pri preventívnej prehliadke. Alebo len náhodou niekde na návšteve starších príbuzných, ktorí majú doma tlakomer.

Vysoký krvný tlak totiž nebolí a nie je sprevádzaný jednoznačnými príznakmi. Väčšina ľudí sa cíti zdravo a nad tým, že ich občas bolieva hlava, majú závraty, opúchajú im členky, len mávnu rukou. Pripisujú to skôr stresu, zlej životospráve, nedostatku pohybu.

V súčasnosti sa na Slovensku na hypertenziu lieči približne 600-tisíc ľudí, no môže ohrozovať až dva milióny Slovákov. Je dokonca príčinou až 15 % hospitalizácií. Pokiaľ sa nepodchytí včas, v pokročilých štádiách sa prejavuje dýchavičnosťou, bolesťou na hrudníku, poruchami očí alebo obličiek. A môže viesť k náhlej cievnej mozgovej príhode alebo srdcovému infarktu. Najspoľahlivejším pomocníkom je kvalitný tlakomer, vďaka ktorému je krvný tlak pod pravidelnou kontrolou.

Pomoc pacientovi, aj lekárovi

Pre stanovenie adekvátnej liečby je dôležité, aby lekár poznal presné dáta krvného tlaku svojho pacienta. Práve v tomto smere im obom pomáha telemedicína.

Nie, už to nie je len vízia budúcnosti. Pokiaľ má pacient doma digitálny tlakomer Omron s pripojením k aplikácii Omron Connect, dokáže ho prepojiť s aplikáciou Hilbi, ktorá obsiahne bežný manažment pacienta na diaľku. Obrovským prínosom je zápis pravidelných meraní priamo do lekárskeho systému Adam, v ktorom lekár vidí všetky  výkyvy a dokáže reagovať na svojho pacienta v reálnom čase. Samozrejme, vie s ním komunikovať a za svoj prístup je odmenený.

Telemedicína tak obom šetrí čas a stará sa o adresnú komunikáciu. Naviac, nie je potrebné chodiť tak často do ambulancie, čo je v období pandémie veľkým plusom.

Záznam tlačovej besedy z uvedenia projektu Srdce pod kontrolou (Omron, Hilbi, Premedix)

Kto stojí za telemedicínskym projektom Srdce pod kontrolou

OMRON – klinicky overené japonské tlakomery s bluetooth pripojením. Celimed, s.r.o. – partner projektu pre diagnostiku krvného tlaku

HILBI – telemedicínska aplikácia prepájajúca domáce prístroje, všeobecné zdravotné informácie a lekárov

PREMEDIX – klinika pána doktora MUDr. Allana Böhma, člena predsedníctva Európskej kardiologickej spoločnosti