Dráždivý kašeľ, sopeľ, upchatý nos? Inhalovanie je rýchla pomoc

Vytvorené 17. februára 2022
uvoľnenie dýchacích ciest

Ako si uvoľniť dýchacie cesty bezpečným a nenávykovým spôsobom?

Nebezpečný trend – sanorinizmus

V posledných rokoch sa medzi ľuďmi rozrastá nový trend. Na prvý pohľad pôsobí nevinne, ale postupne si mnoho ľudí nedokáže predstaviť svoj obyčajný deň bez aplikácie chemických nosných roztokov.

Začne to nenápadne, pri liečbe nádchy siahneme po dostupných chemických nosných roztokoch a uvoľnia sa nám dýchacie cesty. Účinok je však len krátkodobý a po chvíli opätovne siahame po chemickom nosnom roztoku. Málokto si však prečíta príbalový leták a upozornenie, že užívanie týchto prípravkov na uvoľnenie dýchacích ciest by nemalo prekročiť maximálne 7 dní.

Ľudia tieto lehoty prekračujú a svoju závislosť si často uvedomia až vtedy, keď si zabudnú chemický nosný prípravok doma a celý deň už nedokážu myslieť na nič iné. Preto by ste nemali chemické nosné prípravky užívať dlhšie, ako odporúča výrobca na príbalovom letáku. V opačnom prípade vznikne závislosť – sanorinizmus.

závislosť od nosových sprejov alebo sanorinizmus
(Zdroj: Canva.com)

Ako uvoľniť upchaté dýchacie cesty?

Každý z nás, kto už niekedy mal upchaté dutiny, vie, ako znepríjemnia život, rovnako ako aj upchaté dutiny bez nádchy. Väčšina z nás si zo svojho detstva pamätá únavné sedenie nad hrncom a naparovanie s uterákom prehodeným cez hlavu. Tento spôsob naparovania však pravidelne spôsobuje rôzne formy oparenia nehovoriac o tom, že len máloktoré dieťa dokáže sústredene sedieť nad hrncom horúcej vody a vdychovať ju niekoľko minút.

Naparovanie má navyše vplyv len na horné dýchacie cesty a do dolných sa para ani nedostane. Nielen pre deti, ale aj pre dospelých existuje pohodlnejší, príjemnejší a bezpečnejší spôsob uvoľňovania dýchacích ciest – inhalovanie.

Pri inhalovaní sa miniatúrne častice aerosólu dokážu dostať až do pľúcnych mechúrikov, a tak pomáhajú pacientom s rýchlejším vykašliavaním a zároveň prispievajú aj ku kratšej rekonvalescencii pacientov s nádchou. Navyše, vďaka praktickým rozmerom môže každý inhalovať napríklad aj pri sledovaní televízie, deti zas zabavíte ich obľúbenou hračkou.

Inhalátor s nosovou sprchou v jednom prístroji

Počas jesene a zimy nie je nádcha spojená s upchatým nosom ničím výnimočným. Je však dôležité, že existujú spôsoby, ako s ňou skutočne výnimočne bojovať.

Unikátny 2v1 Omron inhalátor C102 Total kombinuje v jednom prístroji výhody inhalovania a unikátnej nosovej sprchy. Nosová sprcha uvoľňuje a lieči upchatý nos, a to rýchlo, zdravo a efektívne! Keďže sú horné a dolné dýchacie cesty prepojené, je dôležité udržiavať prostredie nosa čisté a bez baktérií. V boji s baktériami pomáha práve pravidelné oplachovanie nosa, ktoré ovplyvňuje aj to, aby sa obyčajné prechladnutie nevystupňovalo do ťažších zdravotných problémov.

V prípade použitia inhalátora samostatne oceníte najmä boj s ochoreniami dolných dýchacích ciest, ako je napr. bronchitída, kašeľ, bolesť v krku či iné ochorenia. Inhalátor využíva silu tekutého liečiva, ktorý transformuje na aerosól s malými časticami, ktorý ľahko dopraví liečivé častice hlboko do pľúc. Upchatý nos alebo kašeľ už nebudú mať šancu a vy sa môžete vyliečiť jednoduchšie, zdravšie a efektívnejšie. Inhalátor s nosovou sprchou je určený ako pre dospelých, tak aj pre deti, ľahko sa používa a čistí.

A čo alergici? Inhalovanie je vhodné aj pri alergickej a sezónnej nádche

Alergie sa stali synonymom súčasnej doby, keďže postihujú čoraz väčšie percento svetovej populácie. Najsilnejšie obdobie alergických reakcií prejavujúcich sa respiračnými reakciami je od marca do júna. Najsilnejšie sú obdobia kvitnutia bazy čiernej, brezy, šípok, ale aj lipy. Sezónne alergie vedia skutočne potrápiť.

Je dokázané, že alergická nádcha negatívne ovplyvňuje kvalitu života ľudí. Mnohí, ktorých trápi,  sa sťažujú na problémy so zaspávaním, časté je nočné prebúdzanie a tak vzniká nedostatočný spánok. Alergická nádcha ovplyvňuje ale aj denné aktivity, výkon v práci či v škole. Pacienti pociťujú únavu a môže sa vyskytnúť aj podráždenie.

Boj s alergiami je náročný a dlhodobý proces. Ľudia trpiaci týmito alergiami zažívajú týždne až mesiace ťažkostí s dýchaním, nehovoriac o absencii účinnej liečby uvoľňujúcej dýchacie cesty. Inhalátory sú príjemnou a nenávykovou možnosťou aj pre nich. Alergici a astmatici by inhalátory mali používať aj ako prevenciu. Pravidelné a poctivé inhalovanie pomáha udržiavať dýchacie cesty v dobrom a zdravom stave. Vynikajúcim riešením je práve inhalovanie Vincentky.

prístroj na inhalovanie
(Zdroj: Canva.com)

Prečo sa na inhalovanie používa Vincentka?

A prečo je Vincentka taká “zázračná”? Vďaka oxidu uhličitému a soli v nej dokáže rozpustiť hlieny, a tak v dýchacích cestách napomáha odhlieňovaniu. Inhalácia Vincentky má tiež lokálny antiseptický účinok, ktorý spôsobuje síra v oxidovanej a redukovanej forme. Vincentka sa môže použiť pri akútnych aj chronických zápaloch dýchacích ciest. Navyše je vynikajúcim pomocníkom pri imunite, priaznivo ju ovplyvňuje.

Namiesto používania chemických liečiv, vyskúšajte zdravé a efektívne inhalovanie. S unikátnym 2v1 inhalátorom s nosovou sprchou OMRON C102 Total môžete uľaviť sebe i svojej rodine počas celého roka. Nosová sprcha totiž pomáha aj pri rôznych druhoch alergií, ktoré sú nepríjemnou súčasťou života najmä počas jari a leta.

S inhalátorom s nosovou sprchou môžete účinne zabojovať aj proti najčastejším sprievodným príznakom alergie, ako výtok z nosa, kýchanie či svrbenie očí. Doprajte si úľavu, lepší pocit a najmä čistý a zdravý nos.

Ako môže pomôcť nosová sprcha?

Ak si vyberiete inhalátor s nosovou sprchou 2v1, zabijete skutočne dve muchy jednou ranou. Môžete sa totiž zameriavať na prečistenie a uvoľnenie ako horných, tak aj dolných dýchacích ciest. Nosová sprcha dokáže nos vyčistiť jemne a účinne, pričom nezničí sliznicu a jej prirodzenú obranyschopnosť.

Používanie prístroja je skutočne jednoduché, rovnako tak, ako jeho čistenie. Celková terapia s nosovou sprchou trvá len 30 sekúnd, vytvára jemnú hmlu a uvoľňuje nos pomocou fyziologického roztoku alebo určenej minerálnej vody efektívnejšie, ako iné chemické liečivá. Inhalátor s nosovou sprchou je malý, praktický a nenápadný pomocník, ktorý si ľahko nájde svoje miesto v každej domácej lekárničke.