Nepravidelný tep: predzvesť mozgovej porážky (mŕtvice)

Vytvorené 9. februára 2022
kontrola srdcového tepu

Meriame si krvný tlak, no na to, aký máme tep väčšinou nehľadíme. Ak je však tep nepravidelný, môže byť za tým byť viacero vážnych diagnóz. Jednou z nich je aj fibrilácia predsiení srdca.

Pri fibrilácii dochádza k hromadeniu krvi a neadekvátnemu vyprázdňovaniu krvi z tejto srdcovej dutiny. Vytvára riziko vzniku krvnej zrazeniny, ktorá sa potom môže ľahko dostať napríklad do mozgu a spôsobiť porážku.

Pri fibrilácii srdce v predsieni nepumpuje krv ako má, iba sa chveje (asi 300x za minútu).

Prečo je nepravidelný pulz nebezpečný? 

Nepravidelný srdcový pulz indikovaný pri meraní krvného tlaku je závažný rizikový faktor. Ak ste pri meraní zistili nepravidelnosť vášho tepu, upozornite svojho lekára. 

Nie všetky druhy arytmií sú však rizikové. Vyšetrením na EKG dokáže lekár posúdiť, či ide o atriálnu fibriláciu, rizikový faktor infarktu, alebo mozgovej mŕtvice. 

MUDr. Gabriela Kaliská, CSc., FESC, kardiologička a členka výboru Slovenskej asociácie srdcových arytmií, k tomu dodáva: ,,Normálna srdcová frekvencia je zhruba od 50-100. Nehovorím, že to je patológia, ale tepy, ktoré máme pod 50 a nad 100 stoja za to, aby sa pacient vyšetril.”

Tieto problémy ohrozujú najmä starších, no čoraz viac sa objavujú aj u 20-40 ročných ľudí. Na Slovensku týmto ochorením trpí viac ako 100 000 z nás.

Na nepravidelný tep môže upozorniť športovanie

Tep by sme si mali merať najmä v pokoji, na nepravidelnosť srdcového rytmu mnohí prišli paradoxne pri športovaní. Upozornili ich na to aplikácie, ktoré srdcovú frekvenciu merajú. Nepravidelný pulz ukáže aj meranie tlaku digitálnym tlakomerom

Takúto skúsenosť má aj tanečník a choreograf Jaro Bekr, ktorý musel kvôli fibrilácii podstúpiť operáciu: ,,Prišiel som na to počas tréningu na bicykli, keď som zistil, že mám tep okolo 230. Najprv som si myslel, že to je porucha snímača na bicykli. Mal som zopár takých tréningov, že som mal kŕče do nôh, nevládal som vôbec a nadával som si, že nemám kondičku, no bolo to srdce.“

Vrcholoví športovci sú oveľa častejšie vystavení tomuto typu arytmie. Pohyb a aktívny životný štýl majú zväčša pozitívne účinky na zdravie, no výkony vrcholových športovcov a nadmerná fyzická záťaž môže niekedy spôsobiť poruchy srdcového rytmu. 

športové hodinky na kontrolu srdcového tepu
(Zdroj: Canva.com)

Ako si správne merať tep? 

Nepravidelný rytmus, búšenie srdca, dýchavičnosť, či nadmerná únava, môžu byť znakom toho, že sa s vaším srdcom niečo deje. To, čo by ste vtedy mali skontrolovať je tep. Stačí prstami buď na predlaktí, alebo na krku. Hodnoty tepu v pokoji sa pohybujú okolo 60 úderov za minútu, 80 úderov je ešte v norme. 

Tlakomer s funkciou AFib dokáže upozorniť na riziko arytmie 

Aj v pohodlí domova vás kvalitný tlakomer dokáže upozorniť na možnosť rizika fibrilácie predsiení srdca – atriálnej fibrilácie. Tlakomer OMRON M7 Intelli IT s jedinečnou Intelli manžetou s 360° presnosťou je jednoduchým spôsobom, ako získať presné výsledky.

Spolupracuje aj s mobilnou aplikáciou Omron connect, ktorá vám umožňuje sledovať a zdieľať vaše zdravotné údaje. Technológia komfortného nafukovania manžety IntelliSense, minimalizuje tlak na vašu pažu a skracuje každé meranie krvného tlaku. 

Tlakomer kúpte tu