5 tipov, ako udržať zdravie detí na uzde

Vytvorené 21. februára 2022
zdravie detí

Ochorenia dýchacích ciest patria k najčastejším zdravotným komplikáciám u detí v predškolskom veku. Deti sú na ne náchylné obzvlášť v tomto veku, pretože ich imunita nie je ešte dostatočne zrelá nato, aby si s infektami bez problémov poradila. Vírusovým ochoreniam sa darí najmä vo vlhkom počasí a keď sa teplota pohybuje okolo nuly.

Vírusy a baktérie ohrozujú najmä deti v materskej škole, kde väčšinu času trávia v uzavretom priestore spolu so svojimi kamarátmi. Deti vo veku od 3 do 5 rokov si zriedkakedy uvedomujú prenos “bacilov” prostredníctvom rúk a pri spoločných hrách sa veľmi ľahko nakazia. Podľa lekárskeho časopisu Solen až 50 % ochorení u detí do 5 rokov tvoria ochorenia dýchacích ciest a od 5 do 12 rokov je to 30 %. (1)

Ako preventívne chrániť zdravie detí?

1. Pravidelné umývanie rúk

Chrípka je kvapôčková infekcia prenášaná vzduchom. Drží sa na rôznych predmetoch a tiež na rukách. Pravidelným umývaním rúk, najmä v chrípkovom období, sa znižuje riziko chrípky. Ohrozené sú najmä malé deti, ktoré neustále niečo chytajú či strkajú do úst. Dbajte na to, aby dieťa malo ruky umyté najmä pred jedlom a po jedle, po použití toalety, po tom, čo sa vrátite z vonka, po hre so zvieraťom atď.

Dieťa sa naučí umývať si ruky len ak mu pomôžete vytvoriť si návyk. Vysvetlite mu, že bacily, ktoré má na rukách, treba umyť, aby sa nedostali do jedla a nespôsobili mu napríklad soplíky.

Motivovať ho môžu jeho vlastné detské schodíky, ktorým mu umývadlo sprístupníte, farebná mydelnička či uterák so zvieratkami. Nezabúdajte aj na hygienu vašich rúk, pretože aj vy sa dotýkate dieťaťa.

deti a umývanie rúk
Zdroj: Canva.com

2. Pohyb na čerstvom vzduchu

Ani počas chrípkovej epidémie neizolujte deti od sveta. Vyhýbajte sa preľudneným miestam a zájdite radšej do parku. Mnohé mamičky sa boja s dieťatkom, ktoré má nádchu, ísť von na čerstvý chladný vzduch, no robia chybu. Ak nemá zvýšenú teplotu a nefúka vonku silný vietor, vlhký vzduch mu naopak pomôže, pretože pomáha zdurenej sliznici a uvoľňuje hlieny.

Pri bábätkách je ideálne, ak ho necháte spať v kočíku na balkóne. Pozor aj na teplotu v byte. Zbytočne neprekurujte. Optimálna teplota v miestnosti, kde dieťa spí, je 18 °C.

3. Čistenie nosa

Zatekajúce hlieny a upchatý nos predstavujú pre najmenších obrovský problém. Detičky nemôžu dýchať, neustále sa budia zo spánku a tým najmenším upchatý nos pri satí materského mlieka robí problém.

Základom je preto nos pravidelne čistiť. U tých, ktoré nie sú schopné sa vysmrkať samé, existuje účinná pomôcka – odsávačka na hlieny. Po odsatí hlienov nosovú sliznicu zvlhčite.

4. Inhalovanie je pre zdravie detí skvelá prevencia

Inhalovanie má hlboké korene v starovekom Grécku. Nemýľte si ho však s naparovaním! Pri naparovaní má vodná para z hrnca čiastočky vody príliš veľké a tie ostávajú len v horných dýchacích cestách.

Špeciálny inhalačný prístroj vytvára aerosól (tlakom vzduchu v súprave – premenená liečivá tekutina na dýchateľnú hmlovinu) z liečivej minerálnej vody určenej na inhaláciu, alebo určeného lieku. Malé čiastočky (okolo 3µm) dokážu prejsť pri voľnom dýchaní až do najmenších častí dolných dýchacích ciest – alveol. Navyše nevdychujete horúcu paru, ale aerosól izbovej teploty a máte pri tom voľné ruky a môžete sa venovať inej činnosti.

Spoluprácu dieťaťa uľahčuje aj fakt, že pri používaní inhalátora má voľné oči a môže napríklad sledovať rozprávku, alebo sa inak zapájať do domáceho diania, čo pri naparovaní nie je možné.

Inhalovanie je vhodné ako prevencia voči chrípke i prechladnutiu, ale pomáha pri prepuknutí respiračného ochorenia či dokonca alergikom a astmatikom.

Uvoľňuje hlieny, napomáha vykašliavaniu a zvlhčuje nosovú sliznicu. Je vhodné pre všetky vekové kategórie.

5. Vitamíny a dostatočný pitný režim

Nezabúdajte na denné podávanie vitamínov v podobe čerstvého ovocia, štiav a zeleniny. Pestrá a vyvážená strava nahradí všetky syntetické vitamíny. Takmer všetky druhy ovocia a zeleniny sú bohaté na antioxidanty, ktoré chránia organizmus pred voľnými radikálmi, baktériami aj vírusmi.

V strave by mali prevládať rastlinné tuky nad živočíšnymi. V kritickom období zvýšte najmä vitamín C, vitamínov skupiny B, E aj minerálov, ako je magnézium. V zimnom období, ktoré je pomerne chudobné na slnečné lúče, je potrebné myslieť aj na prísun vitamínu D.

pitný režím detí
Zdroj: Canva.com

Pitný režim je pre dieťa tiež veľmi dôležitý. Voda vyplavuje z tela toxíny a napomáha tráveniu a vylučovaniu. Vyberajte skôr čaje s medom a s citrónom, u starších detí, ak znesú, zázvor. Vyhýbajte sa presladeným malinovkám. Výber bylinných čajov však konzultuje s lekárom, aby ste neublížili tráviacemu a vylučovaciemu traktu dieťaťa.

Použité zdroje: 

(1) ​​Respiračné vírusy a bronchiálna astma u detí predškolského veku