Poznáte ten vtip, že chrípku prenášajú len ženy, lebo žiadny muž s teplotou nad 37 °C by nedokázal vyliezť z postele? Vtip dobrý, no pravda je, že chrípka sa vo veľkom šíri aj v detských a študentských kolektívoch. Pravda je aj to, že chrípkovú sezónu ešte zďaleka nemáme za sebou. Vyvrcholiť by mala na prelome januára a februára. A určite by sme ju nemali podceňovať. Ako sa môžeme chrániť?
Najprv si povedzme, ako sa chrípka šíri, aké sú jej príznaky a prečo by sme ju nemali podceňovať. Najmä mladí ľudia totiž zvyknú príznaky ignorovať a skôr riešia vírus vo svojom počítači, ako v sebe. Chrípka však nie je virtuálna a môže prerásť až do superinfekcie. Tá už so sebou prináša ďalšie vírusy a ohrozenia. Môžu byť vírusové, aj bakteriálne.
Vírus chrípky môže narušiť a oslabiť sliznicu dýchacích ciest. To uľahčí jej bakteriálnu infekciu, takže spolu s vírusovou infekciou, alebo v nadväznosti na ňu, vznikajú bakteriálne zápaly ucha, prínosových a čelových dutín, nosa, priedušiek a zápal pľúc. V takom prípade vám už lekár predpíše aj antibiotiká. Na bežnú chrípku nezaberajú. Určite ich neužívajte, aby ste si nevytvorili voči nim rezistenciu.
Chrípka sa šíri vzduchom
Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva SR je prameňom pôvodcu chrípky chorý človek v akútnom štádiu ochorenia. Rýchlo sa šíri vzduchom (kvapôčkovou infekciou) a infekčným aerosólom, ktorý vzniká pri kašli a kýchaní. Vstupnou bránou sú horné dýchacie cesty a spojovky. Obdobie nákazlivosti je 3 – 5 dní od vzniku príznakov u dospelých a do 7 dní u malých detí. Najvyššia nákazlivosť je na začiatku ochorenia.
Ako rozpoznáme chrípku od nachladnutia?
Pri vírusových ochoreniach niekedy nevieme rozpoznať, o aké ide. Pri prechladnutí vás môže škriabať v hrdle, môžete byť unavení a tiecť vám z nosa. V prípade, že je nádcha silnejšia, môže sa bolesť v hrdle znásobiť. Pridruží sa tiež kašeľ, ktorý vzniká z hlienov stekajúcich z nosa do hltana. Toto ochorenie je obmedzené na horné dýchacie cesty, nevzniká náhle z plného zdravia. Nesprevádza ho vysoká teplota, bolesti kĺbov a svalov. Príznaky bežného prechladnutia trvajú kratšie a komplikácie sa vyskytujú zriedkavo.
Naproti tomu má chrípka náhly nástup z plného zdravia. Jej súčasťou je vysoká teplota (38 °C). Typickým príznakom je bolesť kĺbov, silná bolesť hlavy – často za očami, bolesť svalov. Chrípku sprevádza suchý, dráždivý kašeľ, často sa objaví aj zimnica a triaška. Po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, tieto príznaky po 3 – 5 dňoch odznejú. Únava a slabosť môžu pretrvávať dlhšie. K úplnému uzdraveniu prichádza po dvoch až štyroch týždňoch od prvých príznakov.
Prechladnutie aj chrípka patria do kategórie respiračných ochorení, kam spadá aj COVID-19. Niekedy má podobné príznaky ako chrípka, inokedy je asymptomatický a niekedy sú jeho sprievodcami aj hnačka a strata čuchu a chuti. Z pohľadu virológie sú vírusy chrípky a COVID-19 od seba odlišné. V klinickej praxi však neexistujú typické rozdiely v prejavoch ochorenia. Jednoznačnú odpoveď vám vie dať len PCR test.
Ak donesie chrípku jeden člen, o chvíľu „zaľahne“ celá rodina
Chrípku môžete mať počas jedného roka opakovane. A to najmä od jesene do jari (do konca apríla), kedy nás toto vírusové ochorenie sprevádza. Najúčinnejšou prevenciou je posilňovanie imunity (vrátane prísunu ovocia a zeleniny a pitného režimu). Samozrejmosťou sú hygienické pravidlá s dôrazom na pravidelné umývanie rúk. Veľmi účinné je inhalovanie. To je vhodné nielen počas už prebiehajúceho ochorenia, ale aj ako prevencia pred ním.
Dajte inhalátor na viditeľné miesto
Počas chrípkového obdobia je dobré mať inhalátor na frekventovanom mieste. Používať ho môže celá rodina – deti, tínedžeri, rodičia, starí rodičia. Teraz počas zúriacej chrípky by ste si z inhalovania mohli urobiť večerný rituál. Nezabúdajte nato, že ak chrípku „donesie“ napríklad dieťa, o chvíľu ju majú v domácnosti všetci.
„Inhalovať môžete preventívne každý deň. Ideálne večer, aby ste po inhalácií vykašlali všetko, čo sa v dýchacích cestách počas dňa zachytilo. Keď začínate byť viac zahlienení alebo máte nádchu a z nej vám zateká hlien a po uľahnutí kašlete, už nie je čas na premýšľanie. V prípade, že inhalujete liečebne, záleží od toho, o aké ochorenie ide. Či inhalujeme len pre zvlhčenie dýchacích ciest, alebo inhalujeme aj liečivo. V takomto prípade je už ideálne inhalovať 3 x za deň,“ hovorí MUDr. Marta Špániková, všeobecná lekárka pre deti a dorast.
Inhalovaním sa liečivo dostáva priamo do dýchacích ciest
Inhalovanie je jednoduché, pre telo prirodzené a nenávykové. Na prevenciu aj liečbu môžeme použiť izotonické roztoky na báze morskej vody, fyziologického roztoku, či hypotonické minerálne vody. Pod pojmom izotonický, rozumieme roztok, ktorý je zložením soli rovnaký ako prostredie v sliznici dýchacích ciest. Aj preto sú tieto roztoky najvhodnejšie na dlhodobé použitie.
Hypotonické roztoky majú obsah soli nižší ako je prirodzene v našom organizme, vďaka čomu viažu vodu a výborne hydratujú. Na vybrané účely je možné inhalovať aj hypertonický roztok s vyšším obsahom soli. Ten spôsobí nariedenie hustých hlienov.
„Ďalšou výhodou inhalovania je možnosť inhalovať liečivá, ktoré sa priamo transportujú do časti tela, kde majú pôsobiť, teda do dýchacích ciest. Vďaka tomu sa nezaťažuje tráviaci systém a celý organizmus, ako pri sirupoch, či tabletách, a požadovaný efekt sa dostaví rýchlo a bez systémových nežiaducich účinkov. Okrem toho, nie sú potrebné vysoké dávky účinnej látky. Okrem zvlhčenia dýchacích ciest inhalácia napomáha vykašliavaniu a uvoľňuje hlieny. Tak môžeme dosiahnuť rýchlejšiu rekonvalescenciu respiračných ochorení, či znížiť potrebu častého užívania antibiotík.“ hovorí MUDr. Paula Jackaninová, pediatrička z detského oddelenia NsP sv. Jakuba no Bardejov.