Infekcie horných dýchacích ciest

Vytvorené 14. februára 2022
infekcie horných dýchacích ciest

Respiračné ochorenia a infekcie trápia ľudí najčastejšie počas zimných mesiacov. Nádcha, bolesť hlavy a hrdla, prípadne horúčka sú častými príznakmi. Infekcia horných dýchacích ciest postihuje práve nos, dutiny alebo hrdlo.

Príčiny infekcií horných dýchacích ciest

Infekcie dýchacích ciest predstavujú zápaly, ktoré spôsobujú vírusové a bakteriálne infekcie. Jednoducho povedané môžu za ne baktérie alebo vírusy. Vstupnou bránou infekcie je potom sliznica dýchacích ciest. 

Sliznice lemujúce dýchacie cesty bežne zabraňujú vstupu patogénov do tela. Tento obranný systém však môžu oslabiť rôzne faktory. Vírusy alebo baktérie sa následne dostávajú do dýchacích ciest, čo spôsobuje zápal. (1)

Príznaky infekcií dýchacích ciest

Príznaky infekcie závisia od toho, kde v tele sa zápal rozvinie. Pri infekciách horných dýchacích ciest sú príznaky miernejšie ako pri infekciách dolných dýchacích ciest. 

Medzi najbežnejšie respiračné infekcie patrí prechladnutie, chrípka, zápal vedľajších nosových dutín a laryngitída. Bežné príznaky rozpoznáme na prvý pohľad, sprevádzajú ich bolesti hlavy, nádcha, kýchanie, bolesti hrdla, výtok z nosa, prípadne jeho upchatie a horúčka

Ochorenie dýchacích ciest bežne začína bolesťou hrdla, zachrípnutím, pokračuje kašľom až môžu vystúpiť horúčky. Tieto príznaky je potrebné ošetriť v domácom prostredí, pričom tieto príznaky zvyčajne kulminujú v rozmedzích 3 až do 6 dňa a pomaly ustupujú 10 – 14 dní.

Respiračné infekcie môžu mať celkové (systémové) alebo lokálne príznaky. Medzi typické celkové príznaky respiračných infekcií patrí zvýšená telesná teplota až horúčka, únava, slabosť, bolesti svalstva, zimomravosť, bolesti hlavy, kĺbov a svalov, nechutenstvo a iné. (2)

Inkubačná doba pri respiračných ochoreniach netrvá dlho. Inkubačný čas pri takýchto vírusových a bakteriálnych infekciách je len niekoľko dní, pričom prameňom nákazy je chorý človek alebo nosič. (3)

V prípade vírusových infekcií v priaznivom prípade je možné vyliečiť obyčajné prechladnutie do troch dní, u oslabených jedincov do 7 dní. Kašeľ ustupuje pomalšie, najmä u detí. V priebehu troch až štyroch týždňov sa zmierňuje.

nádcha je typickým ochorením pri infekcii horných dýchacích ciest
Zdroj: Canva.com

Typickými ochoreniami horných dýchacích ciest sú:

  • upchatý nos, výtok z nosa – nádcha, kýchanie, bolesť hlavy
  • zápal vedľajších nosových dutín – upchatý nos, výtok z nosa, tlaková bolesť, bolesť hlavy, horúčka, hnisavý výtok
  • laryngitída – škrabanie v krku, bolesť v krku, možná horúčka, začervenanie a opuch mandlí
  • zápal mandlí – ťažkosti s prehĺtaním, hnisavý povlak, opuchnutá lymfa
  • uzliny, horúčka, bolesť hlavy

Diagnostika infekcií dýchacích ciest

Typické symptómy poskytujú informácie o type infekcie horných dýchacích ciest. Na stanovenie typu patogénu je možné vyšetrenie po odbere nosovým tampónom.

Liečba infekcií horných dýchacích ciest

Pri prechladnutí, vírusových infekciách horných dýchacích ciest môžu podať pomocnú ruku  lieky, ktoré zmierňujú symptómy: 

  • nosové spreje, ktoré odporúčame používať iba na nevyhnutný čas, ktorý odporúča výrobca, 
  • inhalovanie.

Ako pôsobí inhalácia? 

Inhalátory pomocou tlaku vzduchu premieňajú liečebný roztok, ktorým je najčastejšie minerálna voda, na aerosol. Ten preniká do dýchacích ciest, kde pôsobí protizápalovo a zmierňuje opuchy slizníc. Pri jeho vdychovaní dochádza k zvlhčeniu slizníc, zvýšeniu obranyschopnosti, transportu liečivých látok priamo na lokálne miesto potreby liečby a znižovaniu a rozpúšťaniu hlienu v dýchacích cestách. Následne hlien redne a ľahšie sa vykašliava, hltan a ústna dutina sú viac obranyschopné. 

Inhalovanie má lokálny zvlhčujúci účinok, a pôsobí uvoľňujúco. Týmto môžete liečiť kašeľ aj bez chemických liekov a sladkých sirupov.

Pre koho je inhalovanie vhodné a môžu inhalovať všetci? 

Inhalovať môžu deti, dospelí a tiež, ľudia vo vyššom veku.

Preventívne opatrenia proti infekciám horných dýchacích ciest

Aby sa zabránilo infekcii horných dýchacích ciest, je dôležité posilniť imunitnú obranu. 

Posilňujte optimálnu funkciu imunity každý deň, vyhnete sa tým nepríjemným respiračným ochoreniam. 

Úrad verejného zdravotníctva SR napríklad odporúča začať s otužovaním, dôležitý je dostatok spánku a pravidelný prísun ovocia, zeleniny a v neposlednom rade netreba zabúdať na pitný režim ani počas chladných mesiacov. Okrem toho je vynikajúcim protivníkom vírusov a baktérií pravidelný pohyb a myslite i na hygienu a časté umývanie rúk. Dôrazne sa odporúča, aby ste si po dotyku predmetov, ktoré môžu obsahovať patogény, umyli ruky.

Z vitamínov je veľmi dôležitý vitamín C, minerály a stopové prvky, pričom ich nájdete v jablkách, kyslej kapuste, citrusoch, chrene, cesnaku, paprike, citrónoch, banánoch, para či kešu orechoch, ďalej je vhodná rukola, cícer, tekvicové semienka a tiež morčacie a kuracie mäso. (4)

Nedostatok spánku, únava, stres a alkohol môžu rovnako oslabiť obranyschopnosť tela, a preto sa mu treba vyhýbať. 

Použité zdroje:

(1) Infection of the upper respiratory tract

(2) Akútne infekcie horných dýchacích ciest a ich manažment

(3) Nákazy dýchacích ciest

(4) ÚVZ SR: Nedajte šancu vírusom a baktériám počas nadchádzajúceho chladného obdobia