Hovorí sa všade dobre, doma najlepšie. O čo viac času doma trávime, tým viac sme vystavený situáciám, keď siahneme do našej domácej lekárničky.
Vedeli ste, že najčastejšie poranenia v domácnosti sú detské úrazy, pády, ale netýkajú sa len detí, rovnako ohrozujú starších ľudí? Rovnako môžeme práve doma prísť k popáleninám, môže nás potrápiť aj žalúdok, zažívacie problémy a iné ťažkosti. Prečo sa proti nim nevyzbrojiť dobre vybavenou domácou lekárničkou?
Čo sa oplatí mať vo vybavení domácej lekárničky?
Domáca lekárnička by mala byť základnou výbavou v každej domácnosti. Okrem klasickej výbavy, ktorá by mala obsahovať sterilnú vatu, dva sterilné obväzy, balíček sterilných gázových štvorčekov, náplasti rôznych veľkostí, spínacie špendlíky, pinzetu, nožničky, gumové škrtidlo, trojrohú šatku, elastické ovínadlo a kotúč náplastí, vám pridávame 10 + 1 tipov na nevyhnutných pomocníkov pri zraneniach či zdravotných ťažkostiach, medzi ktoré patrí:
1. Teplomer
Dôležitý pomocník v každej lekárničke, najmä ak máte doma malé dieťa. Druhov teplomerov je hneď niekoľko, stačí sa poradiť v lekárni.
2. Roztok na dezinfekciu
Lieh, peroxid vodíka alebo jód, skrátka čokoľvek, čo vám vydezinfikuje ranu. Pri deťoch ideálne taký, ktorý neštípe.
3. Inhalátor
Je vhodný na úľavu pri rôznych respiračných ochoreniach počnúc chrípkou, nádchou, alergiou či astmou. Účinne uvoľňuje dýchacie cesty, napomáha pri vykašliavaní a uvoľňuje upchatý nos.
Do inhalátora však používajte len špeciálny aerosólny roztok alebo minerálnu vodu určenú na inhalovanie. Pre detičky existujú špeciálne modely, ako napríklad OMRON Nami Cat, OMRON DuoBaby, alebo OMRON CompAir Kids.
4. Tlakomer
Na pravidelné meranie krvného tlaku zabúda veľa ľudí a pritom medzi ohrozené skupiny patria aj mladí ľudia. Vek ľudí, ktorí trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami je čoraz nižší a riziko spojené s hypertenziou môže skončiť aj náhlou smrťou, dlhodobým liečením, alebo trvalou invaliditou s následnou starostlivosťou celej rodiny a nízkou kvalitou života.
Pre výpovednú hodnotu výsledkov merania krvného tlaku by ste mali mať doma spoľahlivý tlakomer. Venujte určitý čas výberu kvalitného, presného tlakomeru, ktorý je klinicky overený so zabezpečenou kalibráciou, záručným a pozáručným servisom.
5. Lieky proti hnačke/zápche
Pri hnačke alebo zápche môžete siahnuť po kvapkách, tabletkách, ale pomocnú ruku podá aj čierne uhlie.
Prečo mať lieky po ruke? Ak skonzumujete pokazenú potravinu, nevhodné jedlo alebo skombinujete potraviny, ktoré sa k sebe nehodia, môže vás prekvapiť hnačka. Overené lieky z lekárne, ktoré účinne zaberajú, vám vtedy uľavia. Nezabúdajte na pitný režim, aby ste sa vyhli dehydratácii. Vyhnite sa v tomto období mliečnym výrobkom či silnej káve.
Pri zápche pomáha najmä zdravá strava, ktorá obsahuje dostatok vlákniny, dostatočný pitný režim a pohyb. Vhodné je i psyllium a ľanové semiačka. Veľmi vhodné sú aj minerálne vody – napríklad Šaratica. Pri pretrvávajúcich ťažkostiach sú vhodné tiež probiotiká a preháňadlá. Pri preháňadlách si dajte pozor na ich nadmerné používanie, pretože telo si na ne rýchlo zvykne a potom sa už nedokážeme vyprázdniť prirodzene bez nich.
6. Lieky na zníženie teploty a úľavu od bolesti
Pri chrípke, vysokej teplote alebo bolestiach rôzneho pôvodu je potrebné mať v zásobe aj takéto lieky. Pozor však na detského užívateľa. Vždy si pozorne prečítajte príbalový leták.
7. Lieky na vypláchnutie očí
Oko je veľmi citlivý orgán a práve pri rôznych činnostiach nám doňho môže padnúť čokoľvek. Pri práci v záhrade či v domácnosti si rukou dokážeme zaviesť nejednu “drobnosť” – prach, rôzne malé nečistoty a úlomky. Pri práci s počítačom zas odborníci upozorňujú na problém suchého oka.
Vo vašej domácej lekárničke si svoje miesto nájdu akékoľvek očné kvapky, ktorými si vypláchnete prípadne nečistoty z oka ako prvú pomoc. A rovnako po nich siahnete aj vtedy, ak máte pocit suchosti – oko len jednoducho zvlhčíte.
8. Lieky na ošetrenie popálenín
Nikdy neviete, kedy k popálenine prídete. Preto majte vždy sprej alebo masť určenú na popáleniny.
9. Lieky proti alergii
Alergici majú svoju extra lekárničku, ktorá obsahuje lieky na alergiu, ktoré mu určí alergologička. Ak doma alergika nemáte, aj v tomto prípade nezabúdajte na lieky či mastičky určené na zmiernenie prejavov alergie. Nikdy totiž neviete, kedy sa môže alergia prejaviť.
10. Ušné kvapky
Prievan alebo zápal je veľmi nepríjemný. Pri prvej pomoci sú vhodné kvapky, ktoré vám zápaly utlmujú.
11. Nosné kvapky
Na trhu nájdete niekoľko druhov nosných kvapiek a sprejov, pozor však na dobu užívania. Neodporúča sa ich užívať dlhšie ako 7 dní, môžu vyvolať závislosť. Pre deti kupujte špeciálne detské kvapky.
Okrem spomínaného vybavenia by lekárnička mala samozrejme obsahovať aj lieky, ktoré rodinný príslušníci pravidelne užívajú.
Dôležité je sledovať dobu exspirácie domácej lekárničky
Lekárničku uschovajte do uzamykateľnej suchej skrine, mimo dosah detí. Minimálne dvakrát ročne kontrolujte jej obsah, aby vám niečo v prípade potreby nechýbalo alebo neboli lieky po exspirácii – dobe použiteľnosti.
Niektoré prístroje, ako napríklad inhalátor, je potrebné po použití opláchnuť. Nezabúdajte teda na dodržiavanie hygieny. Škatuľky od liekov a príručný leták nikdy nevyhadzuje. Obsahuje dôležité info ako dĺžku užívania, spôsob dávkovania, sprievodné príznaky. Na vnútornú stranu skrinky umiestnite zoznam všetkých dôležitých telefónnych čísel ako prvá pomoc, zubár, detská lekárka, praktický lekár. Ak ťažkosti pretrvávajú, konzultuje chorobu s lekárom, alebo ho navštívte, aby stanovil presnú diagnózu a spôsob liečby.